Sănătate Info

 

  • ACASĂ
  • ȘTIRI INTERNE
  • ȘTIRI EXTERNE
  • INTERVIURI
  • OPINII / EDITORIALE
  • COMUNICATE
  • JURNALUL MEDICULUI
  • CAMPANII
  • BANII TĂI ÎN SĂNĂTATE
  • DESPRE NOI
    • Autentificare
    • Russian
    • Romanian
Post
Sursa Foto: Expresul.md

Discriminată, pentru că e femeie. De ce Spitalul Ungheni nu are director de mai bine de un an. Directorul interimar: „Eu o înțeleg că are copil mic, mai gătește, are de învățat. E greu. Înțelegeți?”

Al treilea concurs organizat de Ministerul Sănătății pentru funcția de director al Spitalului Raional Ungheni a fost declarat nul. Mai mulți membri ai comisiei de concurs ar fi favorizat un candidat, simpatizant al socialiștilor, oferindu-i fiecare punctaj maxim, iar celorlalți minim și chiar zero.

Autor: Silvia Rotaru

01 aprilie, 2022, 11:31

Ministerul Sănătății, în procesul verbal publicat, spune că astfel a fost încălcat punctul 23 din Regulamentul privind numirea în funcție pe bază de concurs a conducătorilor instituțiilor medicale publice și anume – „Evaluarea candidaților admiși se efectuează în strictă conformitate cu reglementările stabilite în acest sens, asigurându-se transparența, obiectivitatea, corectitudinea și responsabilitatea persoanelor implicate în luarea deciziilor”.

La concursul pentru funcția de director al Spitalului Raional Ungheni au fost admiși 4 candidați: Ion Mihăilă – medic și manager într-o companie farmaceutică, Vladimir Popovici – director interimar al spitalului, Lucia Bulgaru Mironiuc - medic terapeut și șefă a Secției Boli Cronice a Spitalului Raional Ungheni și șefă de Sindicate și Elvira Stati – vicedirector medical al aceluiași spital.

Eugeniu Șargu, un alt candidat, nu a fost admis la concurs din cauza neîntrunirii condițiilor prevăzute la punctul 9 subpunctul 3 al Regulamentului privind numirea în funcție pe bază de concurs a conducătorilor instituțiilor medico-sanitare publice (studiile necorespunzătoare), precum și lipsa altor documente solicitate.

Luni, 29 martie a fost ultima etapă a concursului și cea după care urma să fie  numit candidatul câștigător. Nu a fost să fie însă, pentru că, spune Ministerul în extrasul procesului verbal, evaluarea candidaților nu a fost transparentă și obiectivă.

Din păcate, Ministerul Sănătății nu publică punctajul obținut de fiecare candidat care participă la concurs, dar mărul discordiei ar fi fost anume acesta.

Potrivit deputatului Partidului Acțiune și Solidaritate, Andrian Cheptonar, concursul de la Ungheni ar fi fost trucat, întrucât membrii comisiei din partea fondatorului ar fi pus notă maximă unui singur candidat. Iată ce scrie pe pagina sa de Facebook, deputatul.

„Comisia era compusă din 9 persoane, dintre care doi membri delegați de către Consiliul raional - Ghenadie Mitriuc, președintele raionului, Oleg Belbaș, consilier raional și un membru delegat de către colectiv - medicul Nicolae Moraru. Restul membrilor erau demnitari și funcționari medicali din minister.

După interviuri, comisia s-a întrunit pentru a totaliza rezultatele și a desemna câștigătorul. În momentul prezentării grilelor de note de către fiecare membru al comisiei, a devenit clar un lucru - cei 3 membri ai comisiei, originari din Ungheni - Mitriuc, Belbaș și Moraru - au conspirat și acționat concertat pentru a frauda rezultatele concursului și a-l desemna câștigător anume pe Vladimir Popovici. Toți trei au oferit câte 10 puncte lui Vladimir Popovici și câte 0 puncte Elvirei Stati. Ceilalți șase membri au oferit note conform percepției personale echidistante a prestației fiecărui candidat. Excluzând notele neobiective oferite de membrii ungheneni ai comisiei. Ion Mihăilă a luat cel mai mare punctaj, la o diferență foarte mică al doilea punctaj a fost luat de Elvira Stati, iar Popovici a ocupat locul 3”, a explicat deputatul Cheptonar.

Totodată, acesta spune că Vladimir Popovici și președintele Raionului, Ghenadie Mitriuc ar fi intimidat-o pe Elvia Stati să nu participe la concurs.

„Două martie a fost ultima zi în care candidații au putut depune dosarele pentru concurs. În acea zi, Vladimir Popovici și Ghenadie Mitriuc au intimidat-o pe directoarea adjunctă a spitalului, Elvira Stati, cerându-i imperativ să nu își depună dosarul de participare la concurs. Ambii au folosit limbaj specific educației pe care (nu) o au, având ca scop demonstrarea forței și superiorității lor față de o doamnă și i-au comunicat acesteia că este inacceptabil ca ea să îndrăznească să participe la concurs, pentru că o percepeau ca pe un concurent pregătit, care periclita șansele lui Popovici de a învinge”, a mai scris Cheptonaru.

L-am contactat telefonic pe directorul interimar al Spitalului Ungheni Vladimir Popovici, care ne-a spus că fondatorul instituției, Consiliul Raional Ungheni, va da în judecată Ministerul Sănătății pentru că a declarat concursul nul și crede că ministra Sănătății ar avea indicații să accepte alt candidat în funcția de director al Spitalului Ungheni, favorabil Partidului PAS. Iată discuția cu Vladimir Popovici:

Domnule Popovici de ce a fost declarat nul concursul?

„Vă spun așa cum este. La ultima etapă am ieșit 4 candidați. Comisia este formată din 9 membri: 4 de la Minister, un membru de la sindicate și unul de la CNAM și 3 de la Ungheni - reprezentantul fondatorului, colectivului și consiliului administrativ al spitalului. Concursul s-a desfășurat conform alfabetului. La fiecare candidat, după ce a fost prezentat proiectul, a fost proba orală cu întrebări. După ce s-au pus note de către toți membrii, acestea s-au introdus în calculator și el (n.r. calculatorul) dă câștigătorul”.

După ce au fost introduse notele în computer, Popovici spune că el ar fi obținut punctajul maxim.

„Calculatorul a spus că Vladimir Popovici a câștigat cu 21,73%, locul 2 – Elvira Stati - cu 20,35%, locul 3 – Ion Mihăilă - cu 13% și locul 4 – Lucia Bulgaru - cu 9%”,a menționat Popovici.

Potrivit acestuia, ministra ar fi cerut ca notele să fie introduse din nou și s-a arătat nemulțumită că toți membrii juriului de la Ungheni – fondatorul, reprezentantul echipei spitalului și al Consiliului de Administrație i-au acordat lui Popovici câte 10 puncte fiecare, iar celorlalți candidați chiar și zero puncte.

„Ministra a răspuns că nu o satisfac rezultatele, am terminat. Nu anunțăm pe nimeni câștigător. Vom vedea ce vom face. Vă imaginați?”, a mai declarat Popovici, adăugând că se afla pe holul Ministerului împreună cu ceilalți candidați și că de-acolo s-ar fi auzit discuția.

„Președintele raionului le-a spus că se va adresa în judecată. Ea a început să vadă cum și ce note au pus ceilalți membri. Președintele i-a spus că așa a socotit să pună așa a pus. Ei nu i-a convenit. Ne-a chemat pe toți 4 candidați și ne-a spus că: „înțelegeți este prima dată când se întâmplă asta. Noi nu desemnăm un candidat, deoarece un candidat dintre voi are cele mai multe baluri. Noi am ieșit și am plecat. Ieri (n.r. miercuri), reprezentanții de la Ungheni au mers la MS să discute despre rezultate, dar nu au reușit să se vadă cu ministra. Noi am scris o cerere că vrem rezultatul la concurs. S-a făcut și o xerocopie la cerere și iată astăzi concursul este nul”.

Popovici s-a lăudat că a lucrat două săptămâni la proiectul de dezvoltare a instituției, condiție obligatorie pentru concursul de ocupare a funcției de director, potrivit regulamentului. Sănătate INFO a cerut să vadă documentul, dar până la ora difuzării știrii nu l-am primit.

„Am prezentat un proiect foarte frumos. Un proiect concret. Eu pot să arăt proiectul tuturor candidaților. Eu m-am pregătit pentru acest concurs”.

Popovici spune că după ce își va încheia mandatul, dacă va câștiga totuși concursul, se va împărtăși cu experiența cu Elvira Stati, care acum își face masteratul la Școala de Management în Sănătate Publică. Acesta afirmă că deputatul Cheptonar ar face presiuni și i-ar fi spus că ar trebui să se schimbe cu locul cu Elvira Stati.

Totodată, Vladimir Popovici a infirmat că ar fi intimidat-o pe colega sa Elvira Stati, așa cum scrie deputatul Cheptonar.

„Noi lucrăm împreună, eu am adus-o la acest post de jumătate de an, de la privat. Eu am selectat-o, am trimis-o la Școala de Management, e cu mine împreună, dar a fost influențată de alți oameni. Da, trebuie pregătită. Nu. Nu am intimidat-o. Eu am întrebat-o la început ce facem? Ea spune că vom merge într-o echipă. Președintele a zis să o mai întreb o dată, pentru că știe că este împotrivă. Am întrebat-o și ea a spus că noi suntem o echipă. Peste câteva minute mă sună și îmi spune că s-a răzgândit, că ea va participa”.

Deși spune că nu a intimidat-o, în discuția cu Sănătate INFO Popovici a recurs la discriminare, invocând că Stati are copil mic, e femeie și nu ar putea fi atât de dedicată muncii, precum un bărbat.

„Eu tot timpul am lăudat-o. Ea are copil mic, de 5 ani. Este greu. Înțelegeți?. Ea nu poate să vină zi și noapte. Eu stau aici zi și noapte. Eu trăiesc lângă spital. M-am născut lângă spital. Pe mine mă sună eu vin și hotărăsc. Zic să nu deranjeze pe alții, sunt întrebări medicale. Eu o înțeleg că are copil mic, mai gătește, are de învățat. Eu întotdeauna merg în întâmpinare”, și-a argumentat Popovici punctul de vedere.

Vom aminti că Vladimir Popovici este simpatizant al Partidului Socialiștilor, iar președintele raionului, Ghenadie Mitriuc, este membru al aceluiași partid.

Elvira Stati, candidata care ar fi obținut, după Popovici, cel mai mare punctaj la concurs a declarat pentru Sănătate INFO că într-adevăr cursa a fost anulată din cauză că unii membri ai juriului, în special de Ungheni, ar fi oferit punctaje mai puțin obiective celorlalți candidați, decât favoritului lor.

„Nu ne-au anunțat punctajul. În principiu pe nimeni nu a anunțat punctajul. După ședința membrilor, am fost invitați toți candidații și ministra ne-a anunțat că potrivit regulamentului, unde inclusiv trebuie să voteze și membrii comisiei și pentru că au fost anumite încălcări, s-a socotit invalid concursul. S-a spus față de toți. S-a spus că  trei membri ai comisiei, care au venit de la Ungheni, au notat pe linie un candidat preferat cu nota 10, iar pe ceilalți cu 0 sau ceva minim. Nu a fost obiectiv și s-a presupus că au venit cu aceste foi gata notate”, a afirmat Elvira Stati.

 Doctorița susține însă că direct nu ar fi fost intimidată de către directorul interimar Popovici și nici de președintele raionului, Mitriuc, dar că a fost telefonată de mai multe ori și rugată să nu participe la concurs, pe motiv că acum ar fi o perioadă prea grea „e război în Ucraina”.

„A fost o discuție că va fi greu, că nu trebuie, nu este momentul să candidez. Eu fac acum Școala de Management în Sănătate Publică, mai am un an, dar acesta nu este un criteriu obligatoriu de a aplica. Mi s-a spus că este o perioadă foarte grea acum, că este război. Într-un fel nu îmi trebuie mie. Am vorbit și cu domnul Ghenadie Mitriuc la telefon și m-a rugat ca eu să nu candidez, să mă retrag. Eu mi-am făcut concluziile mele”, a mai spus Stati.

Am încercat să aflăm de la Ministerul Sănătății când va fi organizat un alt concurs de director la Spitalul Ungheni, dar deocamdată nu am primit niciun răspuns. De asemenea, am vrut să aflăm ce punctaje au obținut candidații, dar autoritatea în sănătate ne-a spus să trimitem o solicitare de informație.

Concursul pentru funcția de director la Spitalul Ungheni a fost anunțat pe 14 februarie. Este al treilea concurs, după cel anunțat la sfârșitul anului 2020, care nu s-a soldat cu succes din cauza unor neînțelegeri între fostul director, Andrei Alexeev și Ghenadie Mitriuc, care nu a dorit să îl repună în funcția de director interimar, deși Alexeev a câștigat procesul de judecată cu Consiliul Raional. La al doilea concurs, organizat în mai 2021, învingător al concursului a ieșit Vadim Rusu, șeful secției primiri urgente de la SR Ungheni, dar președintele raionului a refuzat și acestuia să-i semneze contractul de angajare.

În final, deputatul PAS Cheptonar a declarat pentru Sănătate INFO că președintele raionului i-ar fi mărturisit că atâta timp cât el va fi președinte, director la spital va fi Vladimir Popovici. 

Tag: spitalul raional ungheni, concurs, ms, vladimir popovici, elvira stati, andrian cheptonar

Categoria: Știri Interne

Vizualizări: 1992

Preluarea articolelor de pe www.sanatateinfo.md se realizează în limita maximă de 1.000 de semne. Este obligatoriu să fie citată sursa și autorul informației, iar dacă informația este preluată de către alte platforme informaționale on-line trebuie indicat link-ul direct la sursă. Preluarea integrală a informației poate fi realizată doar în baza unui acord încheiat cu Redacția Sănătate INFO. Toate materialele jurnalistice publicate pe platforma on-line www.sanatateinfo.md sunt protejate de Legea 139 privind drepturile de autor și drepturile conexe. De asemenea, de Codul Deontologic al Jurnalistului din Republica Moldova. Pe lângă actele juridice care ne protejează drepturile, mai există o lege nescrisă – cea a bunului simț.

Știri relaționate

Știri Interne

Principala instituție medicală din țară, care se ocupă de combaterea tuberculozei, are nevoie de dir ..

16 august, 2022, 12:39

Știri Interne

„Pe e-mail am primit un mesaj că instituția este minată”, spune directorul Spitalului Clinic Munici ..

19 iulie, 2022, 11:07

Știri Interne

5 instituții medicale din țară vor fi dotate cu echipamente medicale performante

14 iulie, 2022, 09:48

Publicate în aceeași zi

Știri Interne

Un director de spital a decedat, răpus de cancer

16 august, 2017, 19:11

Știri Interne

Un copil nevaccinat poate infecta de rujeolă alți 18. În Moldova sunt deja peste 60 de cazuri confir ..

16 august, 2018, 20:31

Opinii

„Este foarte important ca serviciile de prevenire pentru grupurile de risc de infectare HIV să rămân ..

16 august, 2017, 13:07

Știri Interne

Moldova va semna un acord care va reglementa procesul de migrare a cadrelor medicale, pentru a evita ..

16 august, 2013, 19:12

Știri Interne

Pacienții cu o maladie rară din Moldova au rămas fără un medicament vital. Firma importatoare, singu ..

16 august, 2018, 16:14

Opinii

Șeful Cabinetului ministrului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale explică de ce instituția și-a ..

16 august, 2019, 14:39

SanoTeca

Cele mai frecvente probleme care apar în timpul alăptării

01 august, 2022, 15:59

Inflamația cronică. Simptome și remedii de diminuare a durerii

25 iulie, 2022, 17:19

Pierderea libidoului: când bărbații nu vor sex

18 iulie, 2022, 17:47

Masculinitatea toxică = cu bărbat adevărat sau înseamnă dominație, devalorizarea femeii, homofobie și violență?

04 iulie, 2022, 19:54

VIDEO: Ce trebuie să știe adolescenții despre pornografie

27 iunie, 2022, 10:05

Cum să recunoști semnele de suferință la copii

24 iunie, 2022, 15:24

Tricomonaza, afecțiune parazitară care se transmite pe cale sexuală de la partenerul infectat. Afectează ea doar femeile?

23 iunie, 2022, 14:51

VIDEO: Cum se manifestă violența față de partenerul intim

14 iunie, 2022, 16:36

Ce să faci cu pigmentarea. Remedii la îndemâna oricui

09 iunie, 2022, 17:48

Varicela la adulți, cât de periculoasă poate fi

06 iunie, 2022, 11:28

Advertoriale

Disciplină, responsabilitate și muncă în echipă. Cum fotbalul ajută la dezvoltarea armonioasă a copi ..

22 martie, 2022, 16:29

Balkan Pharmaceuticals revoluționează piața suplimentelor alimentare prin noul său proiect „Balkan P ..

01 martie, 2022, 10:30

Acum, testarea pentru Covid-19 e mai accesibilă (P)

26 ianuarie, 2022, 09:31

Vezi toate

Căutare

Publicitate


Cele mai citite

Medic neurolog-pediatru: Cum se atrofiază creierul unui copil care petrece prea mult timp la calcula ..

21 noiembrie, 2016, 15:39

O mamă, biochimist de profesie, şi-a salvat fiica de autism, după o metodă proprie

28 martie, 2014, 10:48

Scrisoarea unui medic din Moldova: „Mă urăsc pe mine și acest sistem care ne-a creat. Suntem fricoși ..

12 martie, 2018, 09:53

Cruzimea prin care trec părinții din Moldova care-și pierd copiii. „Ușa la morgă era deschisă, am in ..

07 decembrie, 2016, 18:34

O tânără de 25 de ani, cu copilul mort în burtă, a fost trimisă de medici cu microbuzul la Chișinău. ..

08 februarie, 2017, 13:15

Ai o știre?


redactia@e-sanatate.md
+373 022 212 006
+373 022 212 006
Formular de contact



Ai intrebari? Simte-te liber să ne contactezi.

Editoriale

Vaccinul care nu produce ură

25 septembrie, 2021, 10:20

Aplauze! 2020, declarat Anul Lucrătorului Medical. Sau...miroase a electorală?

26 mai, 2020, 08:13

Vă mai amintiți de Milionul de EURO pus la păstrare de șefii Ambulanțelor? Ce-ați făcut cu el, măscu ..

16 aprilie, 2020, 08:41

Opinii

Vasile Cantarji, sociolog CBS-AXA, despre statisticile eronate care afectează și domeniul sănătății: ..

24 mai, 2022, 17:40

„Credeți că agresorii fetei care s-a sinucis pot fi educați fără sancțiune penală? La 16 ani ei nu ș ..

14 aprilie, 2022, 16:12

Ion Băhnărel, doctor habilitat în radiologie, explică cum și cu cât timp înainte se administrează io ..

04 martie, 2022, 18:46

Sanoclub

Ce am aflat eu despre vaccinul ROR sau rotavirus

20 februarie, 2018, 12:38

Raiul pedofililor în grupurile de mămici. De ce mamele din Moldova postează pe Facebook poze stânjen ..

01 iunie, 2017, 14:51

De ce organizăm evenimente ridicole în sănătate? Ziua Mondială de luptă cu fumatul, marcată cu recit ..

30 mai, 2017, 19:01

Apa, la 50

07 aprilie, 2017, 00:22

„Proștii” ăștia de moldoveni…

27 ianuarie, 2017, 18:52

Vox Populi

În opinia Dvs, cum au gestionat autoritățile din Republica Moldova pandemia Covid-19 în anul 2021?
Foarte bine50,00 %
Bine30,00 %
Rău10,00 %
Foarte rău0,00 %
Îmi este dificil să mă pronunț10,00 %

Votează

În opinia Dvs, cum au gestionat autoritățile din Republica Moldova pandemia Covid-19 în anul 2021?

Campanii

Peste o mie de doctori au fost nominalizați în Campania „Mulțumesc, Doctore” din acest an. Printre a ..

16 iulie, 2019, 14:37

Campania „Mulțumesc, Doctore!” și-a desemnat câștigătorii. „Te simți un specialist împlinit, când eș ..

21 iunie, 2019, 15:53

Campanie Moldova ECO - Secretul unei vieți sănătoase se află în bucătăria bunicii. Ce este pâinea pr ..

09 iulie, 2018, 11:48

Campanie: Moldova ECO - Migdalele produse în Moldova, bune pentru memorie și boli de inimă

04 iulie, 2018, 12:06

Campania „Mulțumesc, Doctore!” și-a desemnat câștigătorii. „Cuvintele frumoase ne ridică autoritatea ..

29 iunie, 2018, 12:31

Despre Noi
Vă aflați pe site-ul de știri SănătateINFO.MD, care este destinat atât pentru comunitatea medicală, cât și pentru pacienți și autorități responsabile în sănătate. Sănătate INFO este parte a Platformei E-Sănătate.MD, platformă lansată în mai 2013. Este un produs conceput și menținut până în prezent de Centrul pentru Politici și Analize în Sănătate (Centrul PAS). Fiindcă suntem parte a unei organizații non-guvernamentale, ne identificăm ca parte a Jurnalismului specializat (Stakeholder-driven media), fiind fundamental diferiți de organizațiile media mainstream, de masă.
Contacte
Chișinău, str. Vasile Alecsandri 99/1
redactia@e-sanatate.md
+373 022 234 222
+373 022 226 387
Email Newsletter
Urmărește-ne pe:

Urmăriți-ne pe rețelele sociale și rămâneți la curent cu cele mai recente știri.

Caută

Email Newsletter

Abonează-te pentru a primi ultimele știri
© 2022 E-Sănătate.MD | Politica editorială