Izolare totală de lume și de propriul tată: povestea unei familii care trece prin experiența bolii Covid-19. „Copiii nu înțelegeau de ce nu-l putem îmbrățișa pe tata”
Silvia Rotaru
21 iulie, 2020, 19:36
Vizualizări: 3027
Izolare, furie, teamă, anxietate sunt emoții prin care au trecut cei patru membri ai familiei Răzmeriță în primele zile de izolare, după ce unul dintre părinți a fost diagnosticat cu o formă ușoară de COVID19. Un apartament cu două camere, o familie cu patru membri și a 17 zi de izolare. Familia Răzmeriță a simțit pe propria piele ce înseamnă un test pozitiv la Covid19, boala care ne-a schimbat tuturor cursul vieții.
„Soțul meu s-a simțit slăbit. Într-o vineri a simțit dureri în gât. Se gândea că deseori are inflamații și că nu e nimic pentru care ar trebui să-și facă griji. După prânz a apărut febra și atunci s-a alarmat. A sunat imediat medicul de familie, înainte să vadă că are febră și acesta i-a prescris un antiviral. După prânz a revenit și i-a spus că are febră. Medicul de familie i-a recomandat să sune la 112”, a povestit pentru Sănătate INFO, Adela Răzmeriță.
Deși încă nu știau diagnosticul, familia spune că a rămas plăcut surprinsă de atitudinea medicilor de la Ambulanță, care le-au explicat toată procedura, pas cu pas. Doctorul le-a recomandat soților Răzmeriță să se trateze acasă și să țină legătura cu medicul de familie.
„La 112 le-am spus ce simptome avem, apoi ne-a sunat medicul de pe ambulanță, care l-a întrebat pe soț cum se simte și ce simptome are. Ne-a liniștit și ne-a spus că dacă și este Covid19, atunci este o formă ușoară. Ne-a sfătuit în acest caz să luăm legătura cu medicul de familie, ca să nu ajungem la Centrul Covid, unde sunt cazuri mai grave. Dacă nu se agravează, ne vom trata acasă. Ne-a explicat foarte bine cum să procedăm. El nu a spus categoric că nu vine să îl ia pe soț, doar că, fiind o formă ușoară, ne-a recomandat să ne tratăm acasă”, a explicat femeia.
Adela nu știe care este procedura exactă de testare la COVID19, pentru că nimeni nu le-a explicat cum se face - cine trebuie să ia proba la Covid sau dacă pacientul suspect are voie să meargă neizolat în public.
„Am sunat medicul de familie, care ne-a anunțat că va veni acasă să ne ia proba la Covid19. Există o echipă specială, care vine să ia proba după însănătoșire, adică după 18 zile. Ne-a mai spus că oricum trebuie să mergem la 112 ca să ne facem testul sau dacă vrem, să îl facem la privat. A doua zi, sâmbătă, am hotărât să mergem la un laborator privat și până seara am avut rezultatul, care a fost pozitiv”.
De aici a început povestea cu autoizolarea, tratamentul și explicațiile pe care a trebuit să le dea deseori copiilor.
„Medicul ne-a spus să ne autoizolăm. Nu ne-a întrebat dacă avem sau nu condiții pentru asta. Este boala noastră și trebuie să ne descurcăm. Dacă se agravează peste noapte, ne-a spus să sunăm la112. Ne-a trimis rețeta prin mesaj, iar pentru febră i-a recomandat paracetamol”.
Adela presupune că soțul s-a infectat la locul de muncă, unde interacționează cu mulți oameni, deși a fost cât se poate de precaut și a purtat mască.
Tratamentul a costat familia Răzmeriță aproximativ 250 de lei. În fiecare zi trebuiau să trimită prin mesaj medicului de familie date despre starea lor de sănătate.
Primele zile de autoizolare au fost și cele mai grele. Camera copiilor a fost preluată de tata, iar Adela a trebuit să le explice de ce el nu se mai joacă cu ei și de ce trebuie să stea în casă.
„Am hotărât să stea în camera copiilor, pentru că este spațiu mai mic și e mai aproape de baie. A fost un șoc pentru copii, pentru că s-a închis camera lor, nu mai aveau acces la jucăriile lor. În primele zile aveam amețeli și nu știam de la ce, dar era de la soluția dezinfectantă. Eu singură mi-am făcut-o. Eu îi duceam mâncarea la ușă, el o lua, eu cu mănuși, el mergea la baie și dezinfecta, apoi mergeam și eu. El depunea efort, se străduia să nu stea culcat. Noi ne-am informat că nu trebuie să bolnavii de COVID19 nu trebuie să stea culcat toată ziua. Consuma multe lichide”, a explicat Adela.
În toată perioada de izolare, vecina le-a fost de mare ajutor. Mergea și cumpăra tot de ce aveau nevoie. Niciunul dintre ceilalți membri ai familiei nu au avut niciun simptom specific infecției. După 14 zile de carantină au hotărât să „rupă” izolarea și au deschis ușa camerei copiilor, în care stătea soțul. Copiilor le-a fost cel mai mult dor de el.
„Cel mai greu în aceste zile a fost despărțirea dintre copii și tată și statul în casă. Noi suntem o familie foarte activă. Practic o jumătate de zi eram afară și pentru ei a fost un șoc să nu ieșim. Cel mic se încălța la ușă și îmi arăta să ieșim sau se urca în căruț și aștepta să ieșim. Cel mai mare nu putea să accepte că stă în casă și nu se joacă cu prietenii, îmi spune că își pune mască, mănuși, tot ce spun eu, numai să-l las să iasă afară. Prima săptămâna a fost tare grea. Trebuia să răspund la întrebări de ce nu putem să ne îmbrățișăm cu tata, de ce nu putem să ne jucăm. Multe explicații trebuia să le dau. Multă răbdare. Am trecut. În a 14-a zi am hotărât să deschidem camera, nu am ieșit afară. El a ieșit să se joace cu copiii, purtând mască. Atunci ne-am relaxat psihologic”, povestește Adela.
Acum familia așteaptă ca în a 18-a zi să vină echipa medicală pentru a preleva proba la Covid, deși nu sunt siguri că aceasta se va întâmpla exact în 18-a zi de izolare.
„Nu știm dacă să îi așteptăm sau să mergem la privat să dăm testul. Am cerut să ni se facă la toți. Așa mi se pare logic. Medicul de familie a zis că i se va face doar celui care a avut testul pozitiv. Am sunat și la Linia fierbinte a Ministerului Sănătății și ei ne-au spus că depinde de situație și asta decide medicul de familie”.
Dacă testul va fi negativ, soțul Adelei va trebui să mai stea în carantină 14 zile, chiar dacă este singurul membru al familiei de care depind veniturile în casă. Adela este în concediu de maternitate. Acum, însă se gândesc la libertatea de dincolo de ușă după care râvnesc cu ardoare. Încă mai privesc răsăriturile și apusurile de la geamul apartamentului și visează să meargă în parcuri și la părinți.
Potrivit Ordinului 412 din 17 aprilie 2020 cu privire la testarea de laborator a pacienților cu COVID-19 încadrați în tratament la domiciliu, „prelevarea probelor biologice, din nas și faringe, se efectuează la domiciliul persoanei încadrate în tratament la domiciliu, conform datelor prezentate de fiecare instituție medico-sanitară sau în instituția medico-sanitară, în cazul când pacientul s-a adresat în instituție cu simptome de boală respiratorie și întrunește definiția de caz cu respectarea măsurilor de protecție personală”.
Pentru prelevarea probei biologice se organizează deplasarea acasă la pacient a echipei mobile, cu transportul instituției medico-sanitare primare, în cel mult 48 de ore de la includerea în tratament la domiciliu.
Testele de control pentru persoanele cu forme ușoare de COVID-19 încadrate în tratament la domiciliu vor fi prelevate nu mai devreme de 12-14 zile de la debutul bolii. Ordinul privind tratamentul la dimiciliu poate fi consultat AICI.
Amintim că, începând din 10 aprilie, toate persoanele cu forme ușoare de Covid-19 se tratează acasă sub supravegherea medicului de familie. Tot persoana infectată, care se tratează acasă este cea care își asigură tratamentul, întrucât Ministerul Sănătății susține că nu este unul costisitor.
Tag: covid19 izolare tratament domiciliu
Categoria: Știri Interne
Preluarea articolelor de pe www.sanatateinfo.md se realizează în limita maximă de 1.000 de semne. Este obligatoriu să fie citată sursa și autorul informației, iar dacă informația este preluată de către alte platforme informaționale on-line trebuie indicat link-ul direct la sursă. Preluarea integrală a informației poate fi realizată doar în baza unui acord încheiat cu Redacția Sănătate INFO. Toate materialele jurnalistice publicate pe platforma on-line www.sanatateinfo.md sunt protejate de Legea 139 privind drepturile de autor și drepturile conexe. De asemenea, de Codul Deontologic al Jurnalistului din Republica Moldova. Pe lângă actele juridice care ne protejează drepturile, mai există o lege nescrisă – cea a bunului simț.
Publicate în aceeași zi
27 decembrie, 2023, 18:32
27 decembrie, 2016, 13:05
27 decembrie, 2021, 10:22
Cele mai citite
Olga Cernețchi a preluat conducerea USMF „N.Testemițanu”, du ...
12 noiembrie, 2025, 17:43
Noul ministrul al Sănătății va fi Emil Ceban, rectorul USMF ...
27 octombrie, 2025, 10:19
Adrian Belîi: „USMF aplică IZO, orice mișcare lasă urme în d ...
07 noiembrie, 2025, 18:29
Ministrul Sănătății, Emil Ceban, explică procedura de eliber ...
11 noiembrie, 2025, 16:33
Între promisiune și realitate: Ce a reușit și ce n-a reușit ...
24 octombrie, 2025, 17:26
Cele mai actuale
Vox Populi
Cât timp așteptați o consultație la un medic specialist?
O zi13,25 %
