Sistemul Informațional Integrat în Sănătate în Centrele Medicilor de Familie și Spitale. Ce funcționalități prevede pentru fiecare
redactor
26 septembrie, 2014, 12:07
Vizualizări: 1934
Pentru că SIIS reprezintă, la modul practic, gestionarea unei instituții medicale în format electronic, vă vom explica ce funcționalități are softul în cazul instituțiilor medicale primare, precum și al celor spitalicești.
Autor: Sorina David
Pentru că SIIS reprezintă, la modul practic, gestionarea unei instituții medicale în format electronic, vă vom explica ce funcționalități are softul în cazul instituțiilor medicale primare, precum și al celor spitalicești.
SIIS în Centrele Medicilor de Familie. În primul rând, doctorii din CMF-urile care vor folosi Sistemul Informațional Integrat în Sănătate vor putea programa pacienții și ține evidența lor în format electronic. Digitalizarea va ușura munca medicilor, deoarece din momentul în care pacientul va fi înregistrat în SIIS, va fi mult mai ușor să se opereze cu datele privind evoluția sănătății acestuia. Asta pentru că deja nu va mai fi nevoie să se introducă aceleași date la fiecare vizită medicală a pacientului.
Totodată, instituțiile medicale primare nu vor mai avea nevoie de spații pentru depozitarea dosarelor medicale ale pacienților, deoarece acestea vor fi salvate pe un server special, dar sistemul prevede și printarea documentelor, în caz de necesitate. Tot așa vor fi realizate și programările. Astfel, atunci când pacientul va merge la medicul de familie, personalul de la registratură îl va putea programa doar cu un singur click, fără a cere detalii. Asta pentru că introducând numele, prenumele și codul personal, sistemul deja îl identifică pe pacient în baza sa de date, dacă acesta dispune de dosar electronic de sănătate.
Un alt know-how al Sistemului Informațional Integrat în Sănătate (SIIS) este că dosarele medicale ale pacienților nu vor mai trebui completate manual. Sistemul cuprinde clasificatoare cu diagnoze ale maladiilor, medicamentelor, simptomelor, adreselor pe care le deservește medicul, etc, astfel încât doctorul va trebui doar să le selecteze sau să bifeze în fișa medicală electronică deja creată. Doctorul va economisi atât din timpul pacientului, cât și al său personal. Astfel, dacă astăzi medicul reușește să consulte doar câțiva pacienți în zi, deoarece pierde foarte mult timp completând fișele medicale, odată cu implementarea SIIS totul se va simplifica, iar medicii nu vor mai trebui să piardă din timpul lor personal ca să facă față fluxului de pacienți.
De asemenea, pentru a ajuta medicii, SIIS colectează automat datele statistice la nivel de instituție. Așa deci, personalul medical nu va mai fi nevoit să caute aceste date în registre și să le structureze manual, acest lucru poate fi efectuat de către sistem foarte simplu. Mai exact, lucrătorii medicali pot alege perioada și segmentul care-i interesează, iar sistemul oferă rezultatul, adică statistica deja creată. Informațiile pentru statistică sunt selectate din registrele sistemului. Trebuie de menționat că statistica se oferă de atunci de când instituția medicală lucrează prin intermediul SIIS. Evidența anterioară va rămâne în registre pe hârtie.
Mai trebuie să cunoașteți că odată cu implementarea SIIS-ului, tot în registre electronice se va ține și evidența maladiilor transmisibile, a persoanelor cu grad de invaliditate, a maladiilor specifice și a gravidelor. Informații în baza cărora, ulterior, sistemul poate face statistici sau rapoarte.
O altă facilitate a sistemului care vine să ajute medicii este că aceștea își pot crea alerte, care le pot reaminti să facă anumite lucruri. Spre exemplu, medicii pot crea alerte ca să le reamintească că trebuie să vaccineze copiii, să consulte anumite persoane sau să facă anumite vizite la domiciliu. În primul caz, dacă medicul include în alertă și numele părinților copiilor care trebuiesc vaccinați, aceștea, de asemenea primesc alertă că trebuie să-și ducă copiii la doctor. Așa deci, SIIS nu vine să schimbe modul de lucru a acestor instituții medicale, ci doar instrumentele prin intermediul cărora lucrătorii medicali își fac treaba.
SIIS în spitale. Funcțiile softului în spitale sunt aproape asemănătoare cu cele aplicate în instituțiile medicale primare. Însă, în cazul spitalelor sistemul permite specialiștilor să lucreze mult mai operativ, ceea ce este foarte important pentru o instituție spitalicească. Astfel, la fiecare etapă, din momentul spitalizării și până la externare, sistemul prevede completarea fișelor medicale în format electronic, așa cum se lucrează și în cazul insituțiilor medicale primare. Datele introduse de fiecare specialist, în fișele prevăzute pentru compartimentul său, se vor salva în fișa medicală de ambulator a pacientului deschisă la internare. Așa deci, asistentele medicale nu vor mai fi nevoite să meargă cu dosarul pacientului de la un doctor la altul, deoarece acesta va fi în format electronic și va putea fi vizualizat de specialiști chiar din biroul lor, de la calculator.
Trebuie să mai știți că SIIS oferă o posibilitate unică în ceea ce ține de securitatea datelor. Astfel, doar medicul care tratează pacientul are dreptul să vadă întreaga fișă medicală a bolnavului din staționar. Cel de la internare, spre exemplu, poate doar să vadă informațiile medicale pe care le-a introdus el, medicul către care s-a făcut o trimitere poate vedea doar fișa pentru analize și parametrii necesari pe care trebuie să-i investigheze, precum și informațiile despre episodul curent de boală, iar asistenta medicală nu va putea nici ea trage cu ochiul în dosarul medical al pacientului. Asta pentru că sistemul închide accesul către dosar pentru acești lucrători medicali.
O altă facilitate a sistemului este că pacientul este consultat într-un timp mult mai operativ. Astfel, dacă de la secția de internare pacientul este direcționat către secția de urologie, medicul de aici care se va ocupa mai departe de pacient va prelua fișa medicală. Așa deci, acesta va putea vedea datele introduse de medicul de la internare, fără ca să mai fie nevoit să mai pună aceleași întrebări pacientului. El deschide fișa de internare deja completată și, până pacientul ajunge în salonul lui, deja vede cu ce simptome a ajuns acesta la spital, cum îl cheamă și de unde vine. Deja după ce consultă pacientul, medicul poate face trimiteri pentru consultație la alți specialiști sau trimiteri pentru analize medicale. În acest caz, nu va mai fi nevoie ca pacienții să meargă și să aștepte la ușa laboratorului sau a doctorilor, dar va merge la ora exactă, la care este programat. După ce medicul care tratează pacientul face programarea la anumiți doctori sau laboranți, acestora le vine o înștiințare prin sistem că la ei s-a făcut o programare. În cazul în care ei nu au alte programări pentru acea oră, acceptă, iar pacientul merge la ei exact la ora indicată. Deja după ce se includ datele analizelor în fișa medicală, doctorul care tratează pacientul le poate vedea în același dosar. Așa deci, nu mai trebuie să trimită asistenta medicală ca să aducă rezultatele și să descifreze scrisul de mână a altor specialiști. Deschide simplu fișa medicală și vede rezultatele.
Ca și în cazul instituțiilor medicale primare, medicii nu vor culege datele la calculator, ci doar vor selecta diagnosticul și preparatele prescrise din clasificatoarele existente în sistem.
În cazul spitalelor, sistemul prevede și evidența bolnavilor cu infecții virale, dar și celor cu maladii transmisibile. Astfel, când medicii creează o fișă de staționar și selectează un diagnostic al unei maladii transmisibile, această informație se arhivează automat în registrele deja existente în sistem. Ulterior, în baza acestor informații se elaborează statistica la nivel de instituție. Tot în cazul spitalelor se duce evidența și a paturilor libere. Astfel, fără ca să mai fie nevoiți să meargă sau să telefoneze într-o secție pentru a afla dacă sunt locuri disponibile, medicii văd acest lucru în sistem.
█ Articole relaționate:
Vizitele pacienților la doctor, clasificate în SIIS în funcție de problema de sănătate
Categoria: Știri Interne
Preluarea articolelor de pe www.sanatateinfo.md se realizează în limita maximă de 1.000 de semne. Este obligatoriu să fie citată sursa și autorul informației, iar dacă informația este preluată de către alte platforme informaționale on-line trebuie indicat link-ul direct la sursă. Preluarea integrală a informației poate fi realizată doar în baza unui acord încheiat cu Redacția Sănătate INFO. Toate materialele jurnalistice publicate pe platforma on-line www.sanatateinfo.md sunt protejate de Legea 139 privind drepturile de autor și drepturile conexe. De asemenea, de Codul Deontologic al Jurnalistului din Republica Moldova. Pe lângă actele juridice care ne protejează drepturile, mai există o lege nescrisă – cea a bunului simț.
Publicate în aceeași zi
Cele mai citite
Olga Cernețchi a preluat conducerea USMF „N.Testemițanu”, du ...
12 noiembrie, 2025, 17:43
Noul ministrul al Sănătății va fi Emil Ceban, rectorul USMF ...
27 octombrie, 2025, 10:19
Adrian Belîi: „USMF aplică IZO, orice mișcare lasă urme în d ...
07 noiembrie, 2025, 18:29
Ministrul Sănătății, Emil Ceban, explică procedura de eliber ...
11 noiembrie, 2025, 16:33
Între promisiune și realitate: Ce a reușit și ce n-a reușit ...
24 octombrie, 2025, 17:26
Cele mai actuale
Vox Populi
Cât timp așteptați o consultație la un medic specialist?
O zi13,25 %
