Canicula la punctele de distribuire a apei. „Oamenii ne întreabă dacă pot să-și măsoare tensiunea, noi le putem oferi însă doar apă”
redactor
04 august, 2014, 16:54
Vizualizări: 1615
Punctele de distribuire a apei din Chișinău sunt aglomerate mai ales la orele prânzului. Pe zi, doar la un singur punct se opresc mii de oameni și se golesc zeci de butelii cu apă.
Autor: Virginia Dumitraș
Punctele de distribuire a apei din Chișinău sunt aglomerate mai ales la orele prânzului. Pe zi, doar la un singur punct se opresc mii de oameni și se golesc zeci de butelii cu apă.
Afară, soarele arde cu putere, iar asfaltul fierbinte se înmoaie aproape ca plastilina sub picioare. Deși meteorologii au emis cod portocaliu de căldură, iar medicii avertizează să nu ieșim în oraș la orele prânzului, la Autogara Centrală din Capitală se circulă greu. Printre ambuteiaje și claxoane, oamenii încearcă să-și găsească un colț de umbră sau se bucură și de un vânt fierbinte numai să le dezlipească hainele. Alții își găsesc salvarea la puncte de distribuire a apei amenajate în mai multe localităţi din ţară, unde pot bea gratuit un pahar cu apă.
Pe Alina Olari în vârstă de 30 de ani am găsit-o așezată pe un scaun în cortul special amenajat de către Serviciul Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale al MAI. Bucuroasă că-și poate trage sufletul, femeia spune că nu obișnuiește să iasă din casă, dar astăzi nu a avut de ales. „Zilele acestea am stat numai în casă ca să nu-mi fac probleme, pentru că este foarte cald. Astăzi am fost nevoită să ies. Aștept o rudă de la țară, iar salvatorii mi-au permis să stau la umbră, mi-au dat și apă. E mult mai bine”, spune femeia.
În câteva minute, cortul era plin, iar oamenii făceau coadă la cooler pentru a fi serviți cu un pahar cu apă. Este și cazul Cristinei Scripliuc în vârstă de 25 de ani care deși și-a luat o sticlă cu apă a rămas fără niciun strop. „Plecăm la părinți și chiar nu am putut amâna această călătorie. Nu avem ce face trebuie să rezistăm. E bine că putem să mai stăm la umbră aici și să bem apă gratuit, pentru că nici nu avem mulți bani la noi”, spune tânăra în timp ce se asigură că fiica ei termină paharul cu apă primit de la salvator.
Reprezentanții Serviciul Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale spun că de la o zi la alta tot mai multe persoane se opresc la acest punct pentru a bea apă. Unii întreabă dacă trebuie să plătească ceva, alții întreabă dacă-și pot măsura tensiunea. „De la ora 11 până la 14.00 s-au adresat peste 500 e persoane și au fost golite cinci butelii cu apă. Prin urmare s-a băut aproape 100 de litri de apă. Unii se mai întind pe pat sau se așează și-și continăuă drumul”, spune Ion Mogorean, inspector în cadrul detașamentului salvatori și pompieri Serviciul Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale pentru protecția sectorului Centru.
Tot el spune că sâmbătă au fost golite 11 butelii cu apă și au fost 1.150 de persoane, iar duminică au fost golite șapte butelii cu apă și s-au adresat 750 de persoane. „Oamenii ne întreabă dacă pot să-și măsoare tensiunea, noi le putem oferi însă doar apă. Ar fi bine dacă am avea un doctor, dar e bine și așa pentru că mulți oameni poate nici nu au un leu să-și cumpere un pahar cu apă și atunci noi îl oferim gratuit”, mai spune Ion Mogorean.
█ Cardiacii trebuie să evite soarele. Cum să ne protejăm de caniculă
Având în vedere temperaturile de afară,Serviciul Protecției Civile şi Situațiilor Excepţionale al MAI a instalat începând cu 31 iulie puncte de distribuire a apei în mai multe localităţi din ţară. La aceste puncte trecătorii au posibilitatea să se protejeze de soare și să bea apă gratuit.
Potrivit reprezentanților Serviciul Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale, corturile cu apă vor fi amplasate strategic, unde fluxul de oameni este mare. În total, în ţară vor funcţiona nouă puncte. Cinci sunt amplasate în municipiul Chişinău, două în municipiul Bălţi şi câte unul în oraşele Cahul şi Comrat. Acestea funcționează pe parcursul caniculei între orele 11:00 -18:00. Serviciul Protecţiei Civile şi Situațiilor Excepționale al MAI amintește populaţiei că în perioada 30.07-05.08.2014, conform datelor Serviciului Hidrometeorologic de Stat, temperaturile aerului vor depăși 33 grade Celsius.
█ Articole relaționate:
Cele mai nesănătoase produse alimentare interzise de nutriționiști
Categoria: Știri Interne
Preluarea articolelor de pe www.sanatateinfo.md se realizează în limita maximă de 1.000 de semne. Este obligatoriu să fie citată sursa și autorul informației, iar dacă informația este preluată de către alte platforme informaționale on-line trebuie indicat link-ul direct la sursă. Preluarea integrală a informației poate fi realizată doar în baza unui acord încheiat cu Redacția Sănătate INFO. Toate materialele jurnalistice publicate pe platforma on-line www.sanatateinfo.md sunt protejate de Legea 139 privind drepturile de autor și drepturile conexe. De asemenea, de Codul Deontologic al Jurnalistului din Republica Moldova. Pe lângă actele juridice care ne protejează drepturile, mai există o lege nescrisă – cea a bunului simț.
Publicate în aceeași zi
Cele mai citite
Olga Cernețchi a preluat conducerea USMF „N.Testemițanu”, du ...
12 noiembrie, 2025, 17:43
Noul ministrul al Sănătății va fi Emil Ceban, rectorul USMF ...
27 octombrie, 2025, 10:19
Adrian Belîi: „USMF aplică IZO, orice mișcare lasă urme în d ...
07 noiembrie, 2025, 18:29
Ministrul Sănătății, Emil Ceban, explică procedura de eliber ...
11 noiembrie, 2025, 16:33
Între promisiune și realitate: Ce a reușit și ce n-a reușit ...
24 octombrie, 2025, 17:26
Cele mai actuale
Vox Populi
Cât timp așteptați o consultație la un medic specialist?
O zi13,25 %
