Specialiștii moldoveni, premiați cu aur pentru elaborarea unor invenții unice în lume
redactor
09 iulie, 2014, 12:11
Vizualizări: 1728
Cercetătorii Centrului Național de Sănătate Publică au fost premiați încă odată pentru invențiile sale de anul trecut, dar și pentru unele lucrări din 2014. De această dată, specialiștii în sănătate publică s-au ales cu opt medalii de aur, la Salonul Internaţional al Inventicii, Cercetării şi Transferului Tehnologic “Inventica 2014”, care s-a desfășurat la Iași, România.
Autor: Sorina David
Cercetătorii Centrului Național de Sănătate Publică au fost premiați încă o dată pentru invențiile din 2013, dar și pentru unele lucrări recente. De această dată, specialiștii în sănătate publică s-au ales cu opt medalii de aur, la Salonul Internaţional al Inventicii, Cercetării şi Transferului Tehnologic “Inventica 2014”, care s-a desfășurat la Iași, România.
În cadrul salonului internaţional de invenții specialiștii moldoveni s-au prezentat cu nouă lucrări, dedicate problemelor prioritare de sănătate publică, dintre care opt au fost premiate cu cea mai mare distincție. Printre acestea se numără invenții ce țin de elaborarea şi implementarea în practica medicală a unor metode originale de tratament şi profilaxie a hepatitelor virale B, D și C, a mononucleozei infecţioase, a infecţiilor cauzate de Enterobacteriaceae producătoare de beta-lactamaze, a gripei sezoniere şi pandemice.
Potrivit vicedirectorului pentru cercetare și inovare al CNSP, Constantin Spânu, două dintre lucrări au primit medialia de aur de excelență „Gânditorul de la Hamangia”, aceasta fiind cea mai mare dinsticție oferită la salonul de inventică din Iași. „Rigla multifuncțională virus” și „Metode de profilaxie a gripei” sunt lucrările care au primit medialia de aur de excelență.
„Aceste lucrări au fost menționate cu cea mai înaltă distincție, deoarece sunt foarte utile. Datorită „Riglei multifuncționale” specialiștii pot depista mult mai ușor și mai rapid Hepatita virală A și B. Noi am unificat metodele de diagnostic a hepatitei într-un singur instrument”, susține Constantin Spânu.
A doua lucrare ține de metode noi de tratament și profilaxie a gripei, care vine să perfecționeze actuala metodologie de tratament a gripei sezoniere și pandemice.
„Acum, gripa este tratată cu anumite preparate, care, în unele cazuri provoacă reacții adverse sau, și mai grav, nu sunt eficiente. Dacă până acum, efectuând vaccinul antigripal pacientul era protejat doar în proporție de 60 la sută, adăugând preparatul elaborat de noi, această rată crește până la 90 la sută”, mai adaugă Spânu.
Șase dintre lucrările specialiștilor moldoveni au fost premiate cu medialia de aur „Prezentare perfectă”. În mare parte, acestea sunt invenţii dedicate elaborării şi implementării diagnosticului de laborator la hepatitele virale B, C şi D, tratamentului mononucleozei infecţioase și metodologiei originale de evidenţiere a fenomenului de antibiorezistenţă la unele specii de bacterii, realizat prin tehnici de biologie moleculară şi metode de profilaxie specifice a gripei pentru viitorul sezon 2014-2015.
Vicedirectorul pentru cercetare și inovare al CNSP susține că toate lucrările realizate de către specialiștii moldoveni deja sunt aplicate în practica medicală.
„Noi am participat la acest salon de inventică cu lucrări pe care deja le-am pus în practică pe teritoriul țării noastre, lucrări unice. Am fost apreciați anume pentru faptul că am prezentat o viziune nouă și complexă în ceea ce ține de tratamentul unor boli infecțioase. Aceasta înseamnă că am elaborat metode de diagnostic, monitorizare, supraveghere, profilaxie și tratament. Nu este vorba despre inovații doar pe un segment îngust”, afirmă Constantin Spânu.
Amintim că la începutul lunii aprilie, cercetătorii Centrului Național de Sănătate Publică au mai fost premiați cu șase medalii de aur la salonul de inventică „Pro Invent 2014”, de la Cluj- Napoca, România.
█ Articole relaționate:
Cercetătorii moldoveni, premiați cu aur la o expoziție de invenții din România
Categoria: Știri Interne
Preluarea articolelor de pe www.sanatateinfo.md se realizează în limita maximă de 1.000 de semne. Este obligatoriu să fie citată sursa și autorul informației, iar dacă informația este preluată de către alte platforme informaționale on-line trebuie indicat link-ul direct la sursă. Preluarea integrală a informației poate fi realizată doar în baza unui acord încheiat cu Redacția Sănătate INFO. Toate materialele jurnalistice publicate pe platforma on-line www.sanatateinfo.md sunt protejate de Legea 139 privind drepturile de autor și drepturile conexe. De asemenea, de Codul Deontologic al Jurnalistului din Republica Moldova. Pe lângă actele juridice care ne protejează drepturile, mai există o lege nescrisă – cea a bunului simț.
Publicate în aceeași zi
Cele mai citite
Olga Cernețchi a preluat conducerea USMF „N.Testemițanu”, du ...
12 noiembrie, 2025, 17:43
Noul ministrul al Sănătății va fi Emil Ceban, rectorul USMF ...
27 octombrie, 2025, 10:19
Adrian Belîi: „USMF aplică IZO, orice mișcare lasă urme în d ...
07 noiembrie, 2025, 18:29
Ministrul Sănătății, Emil Ceban, explică procedura de eliber ...
11 noiembrie, 2025, 16:33
Între promisiune și realitate: Ce a reușit și ce n-a reușit ...
24 octombrie, 2025, 17:26
Cele mai actuale
Vox Populi
Cât timp așteptați o consultație la un medic specialist?
O zi13,25 %
