„Numărul copiilor cu diabet de tip II este în creștere în țările vecine, iar tendința se atestă și în Moldova”
redactor
15 noiembrie, 2016, 17:09
Vizualizări: 3546
Tot mai mulți copii se îmbolnăvesc de diabet zaharat, cel mai des din cauza geneticii. Cel mai frecvent tip de diabet întâlnit la copii este tipul I. El este provocat de factorii genetici și mai puțin de stilul de viață.
Andrian Chiriac, medic endocrinolog la Institutul Mamei și Copilului
Tot mai mulți copii se îmbolnăvesc de diabet zaharat, cel mai des din cauza geneticii. Cel mai frecvent tip de diabet întâlnit la copii este tipul I. El este provocat de factorii genetici și mai puțin de stilul de viață.
De obicei copii au diabet zaharat, dacă și părinții au această maladie. Însă în țările din vecinătatea noastră este în creștere numărul bolnavilor cu diabet de tip II. Noi ne așteptăm să fie o creștere și în țara noastră.
Mult timp acesta a fost considerat diabetul caracteristic adultului, dar în ultimul timp se întâlnește și printre copii. Se înregistrează deja și țara noastră. Dacă acum 10 ani nu aveam niciun caz de diabet zaharat de tip II, acum avem în jur de cinci cazuri printre copii. Numărul de pacienți se poate dubla la fiecare 10-15 ani.
Diabetul zaharat de tip II este provocat de modul de viață sedentar, abuzul de glucide, dulciuri, făinoase, lipsa sau limitarea activității fizice duc la creșterea incidenței de diabet zaharat de tip II. Chiar dacă boala poate fi mai ușor identificată la copiii mai mari, din păcate acesta se întâlnește și în primii ani de viață ai copiilor mai mici.
Părinții ar trebui să fie atenți la simptomele care ar „trăda” diabetul zaharat. Printre acestea se numără, setea majorată, consumul prea mare de lichide. Copiii pot bea și câte 4-5 litri de apă pe zi. Pentru că el consumă mult lichid, copiii urinează mai des. De asemenea, diureza nocturnă este un simptom care ar trebui să ne pună în gardă, dar și pierderea în greutate pe fonul poftei mărite de mâncare, oboseala cronică, refuzul copilului de a se juca sau scăderea performanțelor școlare.
Dacă nu este tratat, diabetul provoacă complicații. Glucoza afectează sistemul nervos provocând neuropatia diabetică, atacă vasele sangvine, provocând angiopatia diabetică, afectează ochii, rinichii, în special organele de importanță vitală. Scopul tratamentului diabetului este să nu apară aceste complicații.
Avem și complicații acute care se dezvoltă timp de câteva săptămâni, așa ca acidoza diabetică sau chiar coma diabetică care are o prognoză destul de severă și poate avea un sfârșit letal.
La începutul anului 2017 urmează să avem Programul Național „MoldDiab” pentru anii 2017-2022. În programul care a expirat sunt prevăzute un șir de măsuri atât ce țin de profilaxie cât și de tratament.
La capitolul tratament aș spune că avem acoperire de practic 100 procente cu preparate antidiabetice. Aici vorbim despre diferite tipuri de diabet. Dacă vorbim despre diabetul de tip I, este diabetul care necesită tratament doar cu insulină, alt tratament aici nu poate fi, insulina fiind 100 de procente compensată din bugetul de stat, atât pentru copii cât și pentru adulți.
Dacă vorbim de diabetul zaharat de tip II, preparatele antidiabetice de primă necesitate, unele preparate orale sub formă de tablete sunt și ele compensate.
Mai sunt preparate de ultimă oră, dar unele dintre ele nici nu au fost înregistrate în țara noastră, însă dacă sunt se află în curs de includere în programul național. La capitolul tratament stăm bine.
Mai rău a fost cu monitorizarea bolnavilor de diabet. Asta înseamnă că o persoană cu diabet zaharat, pe lângă faptul că trebuie să urmeze tratament, este nevoită să și-l coordoneze singură. Dacă vorbim de tipul I de diabet, ei trebuie să-și administreze zilnic cel puțin 4-5 doze de glucoză în sânge, iar înainte de asta să facă teste pentru măsurarea glicemiei în sânge.
Până acum testele nu au fost compensate de CNAM și era o mare problemă că familiile și adulții cu diabet zaharat erau nevoiți să-și le procure singuri. Cred că inițiativa de a compensa testele de către Compania Națională de Asigurări în Medicină să compenseze aceste teste este foarte bună.
Astăzi, avem 400 de copii înregistrați în țara noastră cu diabet zaharat, fără regiunea din stânga Nistrului. Anual depistăm aproximativ 60-70 de cazuri noi. Dintre ei 5 copii sunt cu diabet zaharat de tip doi, adică dependenți de insulină, în rest 395 sunt copii care urmează tratamentul cu insulină.
Categoria: Opinii
Preluarea articolelor de pe www.sanatateinfo.md se realizează în limita maximă de 1.000 de semne. Este obligatoriu să fie citată sursa și autorul informației, iar dacă informația este preluată de către alte platforme informaționale on-line trebuie indicat link-ul direct la sursă. Preluarea integrală a informației poate fi realizată doar în baza unui acord încheiat cu Redacția Sănătate INFO. Toate materialele jurnalistice publicate pe platforma on-line www.sanatateinfo.md sunt protejate de Legea 139 privind drepturile de autor și drepturile conexe. De asemenea, de Codul Deontologic al Jurnalistului din Republica Moldova. Pe lângă actele juridice care ne protejează drepturile, mai există o lege nescrisă – cea a bunului simț.
Publicate în aceeași zi
18 ianuarie, 2019, 13:48
18 ianuarie, 2018, 17:22
18 ianuarie, 2017, 14:12
Cele mai citite
Olga Cernețchi a preluat conducerea USMF „N.Testemițanu”, du ...
12 noiembrie, 2025, 17:43
Noul ministrul al Sănătății va fi Emil Ceban, rectorul USMF ...
27 octombrie, 2025, 10:19
Adrian Belîi: „USMF aplică IZO, orice mișcare lasă urme în d ...
07 noiembrie, 2025, 18:29
Ministrul Sănătății, Emil Ceban, explică procedura de eliber ...
11 noiembrie, 2025, 16:33
Între promisiune și realitate: Ce a reușit și ce n-a reușit ...
24 octombrie, 2025, 17:26
Cele mai actuale
Vox Populi
Cât timp așteptați o consultație la un medic specialist?
O zi13,19 %
