O altă țară a legalizat moartea asistată pentru pacienții aflați în fază terminală
redactor
21 iunie, 2016, 09:28
Vizualizări: 1874
Canada a legalizat eutanasia la cerere pentru bolnavii în fază terminală, după ce Senatul a votat vineri un controversat proiect de lege. De altfel, documentul a stârnit critici chiar şi în rândul celor care susţin dreptul la moarte asistată.
Redactor: Sorina Bujarov
Proiectul de lege a fost aprobat în Senatul canadian cu 44 voturi pentru şi 28 împotrivă. Joi, camera inferioară a Parlamentului canadian aprobase proiectul cu 190 voturi pentru şi 108 contra, informează adevărul.ro
Presa străină precizează că actul normativ pentru reglementarea eutanasiei a fost cerut de Tribunalul Suprem al Canadei în februarie 2015, când a decis că legea existentă atunci, care penaliza moartea asistată medicamentos, era anticonstituţională, cerând Parlamentului să elaboreze o nouă lege. Termenul limită stabilit de Tribunalul Suprem pentru ca Parlamentul să aprobe un nou act normativ a expirat pe 7 iunie, fără însă ca legislativul canadian să reuşească să ajungă la un acord asupra textului.
Tribunalul Suprem a semnalat, în sentinţa sa, că eutanasia ar trebui să fie disponibilă oricărei persoane care se află într-o „condiţie medicală dureroasă şi iremediabilă“.
Miniştrii canadieni ai Justiţiei şi Sănătăţii au precizat, într-un comunicat comun, că legea asigură „echilibrul adecvat între autonomia personală pentru cei care caută moartea asistată medicamentos şi protecţia celor vulnerabili“.
Sinuciderea asistată este deja legală în Elveţia, Olanda, Albania, Columbia şi Japonia, notează BBC. De asemenea, practica este legală în şase state americane: Washington, California, Oregon, Vermont, New Mexico şi Montana.
█ Articole relaionate:
Muribunzii, tratați de doctori ca niște obiecte
Categoria: Știri Externe
Preluarea articolelor de pe www.sanatateinfo.md se realizează în limita maximă de 1.000 de semne. Este obligatoriu să fie citată sursa și autorul informației, iar dacă informația este preluată de către alte platforme informaționale on-line trebuie indicat link-ul direct la sursă. Preluarea integrală a informației poate fi realizată doar în baza unui acord încheiat cu Redacția Sănătate INFO. Toate materialele jurnalistice publicate pe platforma on-line www.sanatateinfo.md sunt protejate de Legea 139 privind drepturile de autor și drepturile conexe. De asemenea, de Codul Deontologic al Jurnalistului din Republica Moldova. Pe lângă actele juridice care ne protejează drepturile, mai există o lege nescrisă – cea a bunului simț.
Publicate în aceeași zi
16 martie, 2021, 10:42
Cele mai citite
Olga Cernețchi a preluat conducerea USMF „N.Testemițanu”, du ...
12 noiembrie, 2025, 17:43
Noul ministrul al Sănătății va fi Emil Ceban, rectorul USMF ...
27 octombrie, 2025, 10:19
Adrian Belîi: „USMF aplică IZO, orice mișcare lasă urme în d ...
07 noiembrie, 2025, 18:29
Ministrul Sănătății, Emil Ceban, explică procedura de eliber ...
11 noiembrie, 2025, 16:33
Între promisiune și realitate: Ce a reușit și ce n-a reușit ...
24 octombrie, 2025, 17:26
Cele mai actuale
Vox Populi
Cât timp așteptați o consultație la un medic specialist?
O zi13,00 %
