Laboratorul Național de diagnostic și cercetare a TB, primul din Moldova care urmează să fie acreditat internațional
redactor
11 aprilie, 2016, 16:11
Vizualizări: 1812
Laboratorul Național care cercetează și stabilește diagnosticul tuberculozei se pregătește să treacă la standarde de activitate internaționale. Din acest motiv, managerii instituției medicale învață acum ce condiții trebuie să întrunească pentru a putea obține certificatul ISO.
Autor: Parascovia Sula
Laboratorul Național care cercetează și stabilește diagnosticul tuberculozei se pregătește să treacă la standarde de activitate internaționale. Din acest motiv, managerii instituției medicale învață acum ce condiții trebuie să întrunească pentru a putea obține certificatul ISO. Specialiștii spun că acreditarea internațională le va deschide mai multe perspective, atât în domeniul diagnosticului, cât și cercetării.
Timp de două săptămâni, mai mulți specialiști în problema tuberculozei din Moldova, Azerbaidjan, Armenia și Belarus sunt instruiți cum să îmbunătățească standardele de activitate a laboratoarelor de testare și cercetare a tuberculozei. Specialiștii trebuie să însușească standardele de calitate cât mai repede pentru a obține rezultate de diagnostic a tuberculozei mai calitative și pentru a trata mai eficient maladia. La modul practic medicii trebuie să învețe cum să-și planifice munca zi de zi, dar și cum să monitorizeze rezultatele activității lor.
█ REPORTAJ FOTO// Tuberculoza văzută la microscop. Reportaj din mijlocul eprubetelor cu micobacterii
Nadejda Țurcan este medic bacteriolog la Laboratorul Național de referință în microbiologia tuberculozei din Chișinău. După câteva zile de training, specialista spune că a învățat multe lucruri noi pe care înainte nu le aplica.
„Învățăm care sunt etapele pentru ca laboratorul nostru să funcționeze mai calitativ. Pe viitor urmează ca toate activitățile să fie mai bine documentate. Fiecare angajat va trebui să înregistreze totul, începând cu primirea probelor până la oferirea rezultatelor. De exemplu, în laborator infirmierele fac ordine în fiecare zi, dar nu întotdeauna înregistrează asta în scris. Acum, am înțeles că ceea ce nu a fost scris, înseamnă că nu a fost făcut”, a explicat medicul pentru Sănătate INFO.
Toți angajații trebuie să fie instruiți cum să lucreze conform standardelor. „Chiar și șoferul și paznicul laboratorului trebuie învățați cum să lucreze corect. Când au loc seminare, în majoritatea cazurilor ei nu participă, dar este esențial ca toți să-și cunoască atribuțiile. Cu toate că până acum aceștia știau cum să lucreze corect, nu există documente care să arate că ei au fost instruiți”, a afirmat Nadejda Țurcan.
După trecerea acestor cursuri, participanții vor trebui, la rândul lor, să-i instruiască pe colegii lor să lucreze după standarde internaționale. De asemenea, la fiecare trei luni ei vor fi supravegheați de către managerii proiectului pentru a vedea dacă totul se desfășoară conform planului. Mai exact, aceștia vor trebui să prezinte rapoarte, cum au îndeplinit cerințele și prioritățile stabilite.
„Atunci când apar angajați noi la laborator, aceștia trebuie instruiți cum să opereze cu testele, în funcție de ce serviciu îndeplinește. Potențialii angajați urmează să treacă o instruire teoretică și practică, iar apoi trebuie să treacă un examen. Dacă au susținut testul bine, atunci sunt angajați, dacă nu, nu”, a declarat Maka Akhalaia, consultant la fundația FIND, care sprijină Moldova în procesul de obținere a acreditării internaționale.
Organizatorii spun că este foarte importantă atitudinea personalului medical din laboratoare, deoarece de asta depinde cât de repede va primi instituția certificatul ISO.
„În laboratorul de tuberculoză este necesar să fie aplicat un sistem de documentare mai strict, iar activitățile, precum testările, aplicarea metodelor de diagnosticare se vor face conform standardelor internaționale”, spune Andre Trollip, unul dintre instructorii seminarului.
Alte condiții pentru acreditare sunt ca echipamentele laboratorului să fie potrivite pentru operațiunile care se le fac. De asemenea, laboratorul trebuie să dispună de un sistem de siguranță atât pentru angajați, cât și pentru a oferi rezultate garantate, mai spune specialistul.
„Atunci când angajații lucrează cu culturi vii de micobacterii, în laborator sunt anumite cerințe. Trebuie să fie zone separate speciale. De asemenea, este nevoie să fie un sistem de ventilare potrivit. Și echipamentele trebuie să fie conform normelor, iar angajații trebuie să folosească halate de unică folosință, măști și mănuși speciale, etc. Toate aceste cerințe deja se îndeplinesc, dar totuși, mai sunt anumite lacune, iar acum medicii sunt instruiți cum să îmbunătățească calitatea muncii lor”, a adăugat expertul Maka Akhalaia.
Pe lângă aceasta, consultanta mai spune că este nevoie și să fie supravegheată și sănătatea personalului. „Spre exemplu la fiecare șase luni, aceștia trebuie să treacă anumite investigații medicale, în funcție de standarde”.
„Tuberculoza reprezintă o problemă majoră la noi în țară. În special, întâmpinăm dificultăți cu tuberculoza rezistentă la medicamente și în acest caz este foarte greu să le oferi un tratament potrivit. Pentru aceasta, în primul rând este nevoie de o diagnosticare corectă. În acest caz pacienții trebuie să fie încrezători că laboratorul va oferi rezultate sigure. De asta și particip la acest seminar pentru a ajuta colegii de laborator să înțeleagă ce măsuri trebuie să ia pentru a asigura o calitate de diagnostic înaltă”, a declarat Oxana Zaluțcaia, șeful Laboratorului Național de referință în microbiologia tuberculozei de la Minsk.
█ Bolnavii de tuberculoză din Moldova se țin de tratament, doar dacă primesc bani
Acreditarea internațională le va deschide laboratoarelor noi perspective pentru proiecte internaționale de cercetări științifice. Activitatea laboratoarelor va fi monitorizată timp de un an de zile, iar dacă vor întruni toate condițiile, au tot dreptul să depună cerere de acreditare către instituțiile abilitate, a explicat Elena Romancenco, șefa Laboratorului Național din Chișinău.
Trainingul „Îmbunătățirea managementului calității în laboratoarele de tuberculoză cu scopul de a fi acreditate internațional” va dura două săptămâni. În caz că Laboratorul Național de referință în microbiologia tuberculozei din Chișinău îndeplinește condițiile necesare atunci acesta va fi primul laborator de stat din Republica Moldova acreditat internațional.
█ Articole relaționate:
Moldovenii care doresc să plece în Marea Britanie vor trebui să facă testul la tuberculoză
Categoria: Știri Interne
Preluarea articolelor de pe www.sanatateinfo.md se realizează în limita maximă de 1.000 de semne. Este obligatoriu să fie citată sursa și autorul informației, iar dacă informația este preluată de către alte platforme informaționale on-line trebuie indicat link-ul direct la sursă. Preluarea integrală a informației poate fi realizată doar în baza unui acord încheiat cu Redacția Sănătate INFO. Toate materialele jurnalistice publicate pe platforma on-line www.sanatateinfo.md sunt protejate de Legea 139 privind drepturile de autor și drepturile conexe. De asemenea, de Codul Deontologic al Jurnalistului din Republica Moldova. Pe lângă actele juridice care ne protejează drepturile, mai există o lege nescrisă – cea a bunului simț.
Publicate în aceeași zi
31 decembrie, 2019, 12:03
31 decembrie, 2021, 13:43
31 decembrie, 2015, 10:02
Cele mai citite
Olga Cernețchi a preluat conducerea USMF „N.Testemițanu”, du ...
12 noiembrie, 2025, 17:43
Noul ministrul al Sănătății va fi Emil Ceban, rectorul USMF ...
27 octombrie, 2025, 10:19
Adrian Belîi: „USMF aplică IZO, orice mișcare lasă urme în d ...
07 noiembrie, 2025, 18:29
Ministrul Sănătății, Emil Ceban, explică procedura de eliber ...
11 noiembrie, 2025, 16:33
Între promisiune și realitate: Ce a reușit și ce n-a reușit ...
24 octombrie, 2025, 17:26
Cele mai actuale
Vox Populi
Cât timp așteptați o consultație la un medic specialist?
O zi13,25 %
