Patru moldoveni au fost răpuși de gripă în doar o săptămână
redactor
01 martie, 2016, 17:15
Vizualizări: 1678
Virusul AH1N1 continuă să facă ravagii în țară. Doar într-o săptămână boala a făcut patru victime, de 44 de ani, 51 și, respectiv, două persoane de 65 de ani. Și de această dată, spun specialiștii în sănătate publică, decesul a survenit din motiv că bolnavii s-au adresat târziu la doctor.
Autor: Parascovia Sula
Virusul AH1N1 continuă să facă ravagii în țară. Doar într-o săptămână boala a făcut patru victime, de 44 de ani, 51 și, respectiv, două persoane de 65 de ani. Și de această dată, spun specialiștii în sănătate publică, decesul a survenit din motiv că bolnavii s-au adresat târziu la doctor.
Potrivit Centrului Național de Sănătate Publică, cele patru decese au fost înregistrate în perioada 22-28 februarie. Victimele sunt din Chișinău, Dondușeni, Florești și din Ungheni.
„Persoanele au ajuns la spital când deja au dezvoltat pneumonie și alte complicații, ele suferind de alte maladii concomitente. Au primit tratamentul necesar, însă nu au putut fi salvate. Nici unul din cei patru bolnavi nu au fost vaccinați împotriva gripei”, a precizat pentru Sănătate INFO Ștefan Gheorghiță, șef Centrul Controlul Infecțiilor Nozocomiale, HIV/SIDA al Centrului Național de Sănătate Publică.
█ Un copil de 12 ani, răpus de gripă. Numărul victimelor a ajuns la zece
În același timp, informează specialiștii ce monitorizează situația epidemiologică din țară, în ultima săptămână s-a remarcat o reducere a îmbolnăvirilor prin infecții acute ale căilor respiratorii. Potrivit statisticii, nivelul îmbolnăvirilor a scăzut cu 9,7%, față de săptămâna precedentă. Riscul de îmbolnăvire totuși persistă, de aceea medicii recomandă în continuare evitarea locurilor aglomerate și adresarea la timp pentru asistență medicală.
„În acest moment suntem sub pragul epidemic, numărul de cazuri de gripă fiind în scădere continuă. Avem un trend pozitiv, însă virusul AH1N1 este în continuare predominant. În unele situații, pacienților li se acordă asistență medicală la domiciliu. Deja cei cu starea de sănătate mai gravă sunt spitalizați”, a mai adăugat specialistul.
De asemenea, este recomandat ca la apariția simptomelor caracteristice gripei - febră, cefalee, dureri musculare, astenie fizică, tuse frecvente și oboseală, să vă adresați la medic în cel mai scurt timp.
█ Încă o victimă a gripei. Un bărbat de 39 de ani a murit la Bălți
„Este importat ca oamenii să apeleze la medic, uneroi chiar pot solicita o vizită a medicului de familie la domiciliu. De asemenea, trebuie de evitat contactul cu persoanele bolnave. Școlarii care prezintă simtpome de gripă trebuie să stea acasă și să urmeze tratamentul necesar”, a încheiat expertul.
Conform datelor prezentate de CNSP, doar în ultima săptămână au fost înregistrate 156 de cazuri de gripă sezonieră. Până acum, în țară au fost înregistrate 822 cazuri de gripă sezonieră, dintre care 16 persoane au decedat, fiind răpuse de virus.
█ Articole relaționate:
Primele instituții din Moldova, închise din cauza virozelor și gripei
UPDATE // Atenție. Autoritățile confirmă două decese cauzate de gripă
Categoria: Știri Interne
Preluarea articolelor de pe www.sanatateinfo.md se realizează în limita maximă de 1.000 de semne. Este obligatoriu să fie citată sursa și autorul informației, iar dacă informația este preluată de către alte platforme informaționale on-line trebuie indicat link-ul direct la sursă. Preluarea integrală a informației poate fi realizată doar în baza unui acord încheiat cu Redacția Sănătate INFO. Toate materialele jurnalistice publicate pe platforma on-line www.sanatateinfo.md sunt protejate de Legea 139 privind drepturile de autor și drepturile conexe. De asemenea, de Codul Deontologic al Jurnalistului din Republica Moldova. Pe lângă actele juridice care ne protejează drepturile, mai există o lege nescrisă – cea a bunului simț.
Publicate în aceeași zi
30 decembrie, 2019, 01:56
30 decembrie, 2016, 13:35
Cele mai citite
Olga Cernețchi a preluat conducerea USMF „N.Testemițanu”, du ...
12 noiembrie, 2025, 17:43
Noul ministrul al Sănătății va fi Emil Ceban, rectorul USMF ...
27 octombrie, 2025, 10:19
Adrian Belîi: „USMF aplică IZO, orice mișcare lasă urme în d ...
07 noiembrie, 2025, 18:29
Ministrul Sănătății, Emil Ceban, explică procedura de eliber ...
11 noiembrie, 2025, 16:33
Între promisiune și realitate: Ce a reușit și ce n-a reușit ...
24 octombrie, 2025, 17:26
Cele mai actuale
Vox Populi
Cât timp așteptați o consultație la un medic specialist?
O zi13,25 %
