Proiecte susținute din bani europeni, la care Moldova dă cu piciorul
redactor
18 septembrie, 2015, 14:58
Vizualizări: 1717
Aproape anual organizațiile internaționale investesc milioane de lei în sistemul de sănătate din Moldova. Uneori însă multe din acestea se pierd imediat ce sunt transmise în gestiunea instituțiilor de stat. Aceeași soartă o are și site-ul medici-in.md, creat în cadrul unui proiect finanțat de Uniunea Europeană.
Autor: Sorina Bujarov
Aproape anual organizațiile internaționale investesc milioane de lei în sistemul de sănătate din Moldova. Uneori însă multe din acestea se pierd imediat ce sunt transmise în gestiunea instituțiilor de stat. Aceeași soartă o are și site-ul medici-in.md, creat în cadrul unui proiect finanțat de Uniunea Europeană. La câteva săptămâni după ce a fost predat pentru întreținere Centrului Național de Management în Sănătate acesta a devenit nefuncțional.
Site-ul medici-in.md a fost concepută drept o pagină web destinată, în mare parte, cadrelor medicale din țară, dar și specialiștilor moldoveni care au emigrat în țări străine. Pe site erau publicate informații utile despre regulile de validare a diplomelor de studii medicale și recunoaștere a calificărilor de medic sau asistent medical în diferite țări ale UE, informații despre acorduri bilaterale, studii, etc. Pagina web a fost creată în cadrul proiectului ”Îmbunătățirea managementului mobilității cadrelor medicale”, finanțat de Uniunea Europeană. Timp de trei ani site-ul a fost gestionat de Biroul OMS din Moldova, la sfârșitul lunii martie însă pagina web a fost transmisă pentru întreținere Ministerului Sănătății, mai exact – Centrului Național de Management în Sănătate. De atunci, site-ul nu mai poate fi accesat.
”Da, cu mare regret, această pagină nu mai este disponibilă. La sfârșitul lunii martie 2015, la încheierea proiectului, am transferat mai multe din produsele proiectului în gestionarea ulterioară Ministerului Sănătății, iar pagina web a trecut la Centrul Național de Management în Sănătate. Stabilind, doar la câteva săptămâni că pagina nu mai este disponibilă, m-am adresat oficialilor de la minister și celor de la CNMS, care au promis că vor afla care e motivul și neapărat vor restabili-o. După un șir de sunete și promisiuni, care nu s-au soldat cu vreun rezultat, am renunțat să mai insist, nemaifiind la OMS”, a declarat pentru Sănătate INFO Ala Nemerenco, specialistul care a fost responsabil de acest proiect.
Nemerenco mai spune că nefuncționalitatea site-ului a stârnit nemulțumiri și la Biroul Regional al OMS.
„Am fost contactată de mai multe ori de colegi de peste hotare, de la Oficiul regional OMS Copenhaga, de la OIM (Organziația Internațională a Migrației). Îmi era jenă să recunosc că țara mea greu își învață lecția și mai ușor distruge decât construiește și că puțin apreciază suportul partenerilor de peste hotare, care taie din pâinea lor, împărțindu-se cu noi.”, a mai adăugat Ala Nemerenco.
Am contactat responsabilii de la Centrul Național de Management în Sănătate, pentru a afla de ce site-ul nu funcționează de când este gestionat de responsabilii instituției. Vicedirectorul, care temporar îndeplinește și funcțiile de manager, ne-a spus că pagina web nu poate fi accesată pentru că acum specialiștii în IT încearcă să o „lege” de site-ul oficial al Centrului.
„Cunosc problema… site-ul nu este funcțional pentru că noi încercăm să mutăm pagina medici-in.md pe site-ul centrului nostru. Asta pentru a nu cheltui bani degeaba pentru întreținerea a două site-uri. Toate informațiile de acolo se transferă pe site-ul nostru, însă asta durează. Specialistul care se ocupă de lucrul acesta acum e în concediu, că s-a căsătorit. Să știți însă că site-ul nu a fost închis”, a precizat pentru Sănătate INFO Oleg Barbă, director adjunct la CNMS. Ulterior responsabilul a revenit cu un apel telefonic și a precizat că site-ul medici-in.md poate fi accesat și acum prin intermediul site-ului cnms.md, dând click pe Observatorul Național Resurse Umane în Sănătate.
„Am discutat cu specialiștii IT și mi-au spus că și acum site-ul poate fi accesat prin intermediul resurselor umane. Este o soluție temporară, ulterior specialiștii vor face posibil ca, odată ce accesezi medici-in.md, persoana să fie transferată la noua pagină, care poate fi accesată și de pe site-ul nostru... nu știu cum să explic în termeni IT. Eu am discutat astăzi din nou cu specialiștii noștri și mi-au spus că acest lucru va fi făcut în cel mai scurt timp. Nu pot să dau un termen exact, nu am clarificat acest lucru”, a mai precizat Barbă.
Site-ul medici-in.md nu poate fi accesat, temporar însă informațiile de pe pagina web pot fi găsite aici - hrhobs.ms.md
Proiectul „Îmbunătățirea managementului mobilității cadrelor medicale” în întregime a fost lansat în 2011 cu suportul OMS, iar valoarea lui a fost de 2 milioane de euro.
█ Articole relaționate:
Sistemul medical din Moldova îmbătrânește. Trei din zece medici sunt pensionari
Deficit de medici în sudul și centrul Moldovei. Nisporeni, Cantemir și Cimișlia – cele mai afectate
Categoria: Știri Interne
Preluarea articolelor de pe www.sanatateinfo.md se realizează în limita maximă de 1.000 de semne. Este obligatoriu să fie citată sursa și autorul informației, iar dacă informația este preluată de către alte platforme informaționale on-line trebuie indicat link-ul direct la sursă. Preluarea integrală a informației poate fi realizată doar în baza unui acord încheiat cu Redacția Sănătate INFO. Toate materialele jurnalistice publicate pe platforma on-line www.sanatateinfo.md sunt protejate de Legea 139 privind drepturile de autor și drepturile conexe. De asemenea, de Codul Deontologic al Jurnalistului din Republica Moldova. Pe lângă actele juridice care ne protejează drepturile, mai există o lege nescrisă – cea a bunului simț.
Publicate în aceeași zi
29 decembrie, 2020, 10:41
29 decembrie, 2018, 17:02
29 decembrie, 2023, 12:48
Cele mai citite
Olga Cernețchi a preluat conducerea USMF „N.Testemițanu”, du ...
12 noiembrie, 2025, 17:43
Noul ministrul al Sănătății va fi Emil Ceban, rectorul USMF ...
27 octombrie, 2025, 10:19
Adrian Belîi: „USMF aplică IZO, orice mișcare lasă urme în d ...
07 noiembrie, 2025, 18:29
Ministrul Sănătății, Emil Ceban, explică procedura de eliber ...
11 noiembrie, 2025, 16:33
Între promisiune și realitate: Ce a reușit și ce n-a reușit ...
24 octombrie, 2025, 17:26
Cele mai actuale
Vox Populi
Cât timp așteptați o consultație la un medic specialist?
O zi13,25 %
