Chișinăul, cuprins de alergători. Maratonul internațional a pus ieri în mișcare mii de oameni. „Am simțit mândrie și mușchii de la picioare”
redactor
27 aprilie, 2015, 17:17
Vizualizări: 2144
Chișinăul a fost, în premieră, gazda unui maraton internațional. Mii de participanți s-au înscris în cursă pentru 3, 10, 21 și 42 de km. Iubitorii de sport de toate vârstele au făcut jogging pentru sănătate, dar și pentru distracţie.
Autor: Mihaela Ursu
Chișinăul a fost, în premieră, gazda unui maraton internațional. Mii de participanți s-au înscris în cursă pentru 3, 10, 21 și 42 de km.
Iubitorii de sport de toate vârstele au făcut jogging pentru sănătate, dar și pentru distracţie.
Toți cei prezenți, au avut nevoie doar de puțină răbdare, un dram de inspiraţie şi un tonus muscular capabil, care să-i menţină în cursă.
Itinerarul s-a dovedit a fi unul foarte benefic, pentru că a generat o explozie de energie, entuziasm, zâmbete, mişcare și voie bună. Ajunși la finiș, atleții profesioniști, dar și amatorii ne-au împărtășit din trăiri.
La cursa de 10 km câștigători au fost Natalia Cerchez și Roman Prodius, ultimul fiind reprezentantul Moldovei la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.
Atletul a mărturisit pentru Sănătate INFO „că a făcut antrenamentul perfect, iar practicarea acestui sport cu regularitate oferă o mai bună condiție fizică și alte beneficii pentru sănătate, cum ar fi creșterea capacității de muncă, accelerarea sistemului digestiv, ajută la arderea grăsimilor, dar și întărește mușchii’’.
Un alt atlet, Mihai Bodrug a menționat că maratonul: „este un motiv în plus de a scoate oamenii din casă, pentru a practica un sport benefic pentru sănătatea lor. În plus sportul unește oamenii, îi face mai buni, mai calzi’’.
A participat pentru prima oară la un astfel de maraton, dar cu certitudine o va face și a doua oară. Natalia Savciuc mărturisește că cei 3 km parcurși sunt suficienți pentru o persoană care nu practică sportul în fiecare zi.
,,A fost super, o experiență de neuitat, nu m-am gândit că o să fiu în stare să alerg 10 km, de acasă m-am pornit fără prea mult entuziasm, crezând că o să alerg lejer pentru a nu mă trauma. Se vede însă că organismul a decis în locul meu. La final am simțit căldura oamenilor, mândrie și mușchii de la picioare‘’, a afirmat o altă participant, Carolina Jizdan.
Președintele Clubului Sportiv ,,FEMINA’’, Mihai Burciu, ne-a vorbit despre koktail-ul de sentimente trăite la maraton.
,,Maratonul este o cursă care îți creează beneficii pe care le simți în timpul cursei și în special când treci linia de sosire. Este impactul emoțional și psihologic. Probabil niciun medicament, niciun stimulent, ședință psihologică, nu poate da mai mult randament organismului, precum pot oferi clipele când sute de oameni desfășurați de-a lungul traseului și în special lângă linia de sosire te salută, aplaudă și te încurajează, iar tu treci mândru de tine linia de finiș. Dacă să ne referim la partea fizică și beneficiile sănătății, pot spune că se dezvoltă mai bine respirația, circulația sangvină și pofta de mâncare‘.
Participanții au impresionat atât prin rezistență cât și ingeniozitate
Lidia Vinogradova, antrenoare de fitness, susţine că trebuie să primim plăcere de la jogging și în niciun caz să facem acest lucru forțat. ,,Mişcarea este într-adevăr importantă, dar ritmul şi corectitudinea mişcărilor sunt determinante pentru a obţine o stare de bine, trebuie să ne cunoaștem limitele și să așteptăm de la organism un semnal că putem mai mult’’.
Specialista mai menționează că pentru alegări trebuie să utilizăm ghetuțe destul de moi și cu o formă bună care să se muleze pe talpa picioarelor, să nu alunece și de asemenea ar trebui să amortizeze eficient impactul cu solul, iar hainele ar trebui să ofere o bună ventilație pentru umiditate și transpirație.
O altă regulă menționată de Lidia Vinogradova sunt întinderile atât înainte, cât și după fiecare sesiune de jogging, și nu doar pentru mușchii de la picioare, ci pentru tot corpul, 2 minute înainte și 3-4 minute după sesiune, iar în procesul de jogging: ,,trebuie să alergăm lent cu puțin efort primele câteva sute de metri pentru a încălzi mușchii, apoi să creștem treptat efortul și viteza și să o menținem constantă, pentru ca pulsul să fie echilibrat’’.
,,Joggingul ajută plămânii şi inima, întărind, totodată, sistemul imunitar, combate stresul, ajutând la irigarea cu oxigen a creierului, contribuie, totodată, la arderea caloriilor’’, a adăugat Lidia Vinogradova.
Jogging-ul este un sport relaxant care poate contribui la creşterea speranţei de viaţă. Cercetătorii englezi au demonstrat că un program regulat de alergare poate mări speranţa de viaţă cu 6 ani pentru un bărbat şi cu 5 ani pentru o femeie, scrie romanialibera.ro
„Este cunoscut de mult timp faptul că exerciţiile fizice sunt benefice pentru sănătate, dar este foarte bine de ştiut că nu trebuie să fii atlet de performanţă sau să alergi la maraton pentru a te bucura de aceste beneficii", spune Dr. Leo Creaney, specialist în ortopedie şi sport la Centrul Musculoskeletal BUPA, din Londra.
La maratonul de ieri au participat peste opt mii de oameni.
█ Articole relaționate:
12 minute de exerciții fizice pe săptămână sunt suficiente să te mențină în cea mai bună formă
De ce facem sport, dar nu reușim să slăbim
Categoria: Știri Interne
Preluarea articolelor de pe www.sanatateinfo.md se realizează în limita maximă de 1.000 de semne. Este obligatoriu să fie citată sursa și autorul informației, iar dacă informația este preluată de către alte platforme informaționale on-line trebuie indicat link-ul direct la sursă. Preluarea integrală a informației poate fi realizată doar în baza unui acord încheiat cu Redacția Sănătate INFO. Toate materialele jurnalistice publicate pe platforma on-line www.sanatateinfo.md sunt protejate de Legea 139 privind drepturile de autor și drepturile conexe. De asemenea, de Codul Deontologic al Jurnalistului din Republica Moldova. Pe lângă actele juridice care ne protejează drepturile, mai există o lege nescrisă – cea a bunului simț.
Publicate în aceeași zi
28 decembrie, 2020, 20:20
Cele mai citite
Olga Cernețchi a preluat conducerea USMF „N.Testemițanu”, du ...
12 noiembrie, 2025, 17:43
Noul ministrul al Sănătății va fi Emil Ceban, rectorul USMF ...
27 octombrie, 2025, 10:19
Adrian Belîi: „USMF aplică IZO, orice mișcare lasă urme în d ...
07 noiembrie, 2025, 18:29
Ministrul Sănătății, Emil Ceban, explică procedura de eliber ...
11 noiembrie, 2025, 16:33
Între promisiune și realitate: Ce a reușit și ce n-a reușit ...
24 octombrie, 2025, 17:26
Cele mai actuale
Vox Populi
Cât timp așteptați o consultație la un medic specialist?
O zi13,25 %
