Un viceministru al Sănătății a fost eliberat din funcție, iar alți doi își păstrează fotoliile
redactor
04 martie, 2015, 16:57
Vizualizări: 2771
Mihai Ciocanu, viceministru al Sănătății, a fost eliberat din funcție astăzi în cadrul ședinței de Guvern, unde au fost propuse modificări de cadre de către toate ministerele. În schimb, Octavian Grama și Svetlana Cotelea își păstrează funcțiile.
Autor: Irina Papuc
Mihai Ciocanu, viceministru al Sănătății, a fost eliberat din funcție astăzi în cadrul ședinței de Guvern, unde au fost propuse modificări de cadre de către toate ministerele. În schimb, Octavian Grama și Svetlana Cotelea își păstrează funcțiile.
Mihai Ciocanu nu va mai fi viceministru la Sănătate. Decizia a fost luată astăzi, la Guvern. Acesta a fost eliberat din funcție, după ce a activat la Ministerul Sănătății din iulie 2013. Svetlana Cotelea, viceministru și medic-șef sanitar de stat își păstrează funcția. La minister va mai rămâne și Octavian Grama, acesta fiind reconfirmat în funcție. Deocamdată, ministrul Sănătății, Mircea Buga, nu a propus pe nimeni pentru locul rămas vacant.
Mihai Ciocanu a fost director medical al Spitalului Internațional Medpark înainte de a deține funcția de viceministru, iar din 2002 până în 2009 a deținut funcția de director al Centrului Național de Management în Sănătate.
Svetlana Cotelea, care deține și funcția de medic-șef sanitar de stat, a ocupat până în iulie 2013 funcția de șef al Direcției Sănătate Publică din cadrul Ministerului Sănătății.
█ Citește la aceeași temă:
Categoria: Știri Interne
Preluarea articolelor de pe www.sanatateinfo.md se realizează în limita maximă de 1.000 de semne. Este obligatoriu să fie citată sursa și autorul informației, iar dacă informația este preluată de către alte platforme informaționale on-line trebuie indicat link-ul direct la sursă. Preluarea integrală a informației poate fi realizată doar în baza unui acord încheiat cu Redacția Sănătate INFO. Toate materialele jurnalistice publicate pe platforma on-line www.sanatateinfo.md sunt protejate de Legea 139 privind drepturile de autor și drepturile conexe. De asemenea, de Codul Deontologic al Jurnalistului din Republica Moldova. Pe lângă actele juridice care ne protejează drepturile, mai există o lege nescrisă – cea a bunului simț.
Publicate în aceeași zi
27 decembrie, 2023, 18:32
27 decembrie, 2016, 13:05
27 decembrie, 2021, 10:22
Cele mai citite
Olga Cernețchi a preluat conducerea USMF „N.Testemițanu”, du ...
12 noiembrie, 2025, 17:43
Noul ministrul al Sănătății va fi Emil Ceban, rectorul USMF ...
27 octombrie, 2025, 10:19
Adrian Belîi: „USMF aplică IZO, orice mișcare lasă urme în d ...
07 noiembrie, 2025, 18:29
Ministrul Sănătății, Emil Ceban, explică procedura de eliber ...
11 noiembrie, 2025, 16:33
Între promisiune și realitate: Ce a reușit și ce n-a reușit ...
24 octombrie, 2025, 17:26
Cele mai actuale
Vox Populi
Cât timp așteptați o consultație la un medic specialist?
O zi13,25 %
