Andrei Usatîi, din nou certat la Guvern. „Multe pot înțelege, dar nu astfel de prețuri”
redactor
14 noiembrie, 2014, 17:40
Vizualizări: 2018
O Hotărâre de Guvern adoptată la sfârșitul lunii trecute care prevedea o serie de tarife noi pentru prestarea serviciilor în domeniul sănătății publice a fost abrogată. Premierul s-a arătat deranjat de faptul că tarifele ar fi crescut față de cele stabilite în 2011 de 19 și chiar 22 de ori. La rândul său, Usatîi spune că prețurile oricum vor fi aprobate, mai târziu dacă nu acum și că altă soluție nu există.
Autor: Irina Papuc
O Hotărâre de Guvern adoptată la sfârșitul lunii trecute care prevedea o serie de tarife noi pentru prestarea serviciilor în domeniul sănătății publice a fost abrogată. Premierul s-a arătat deranjat de faptul că tarifele ar fi crescut față de cele stabilite în 2011 de 19 și chiar 22 de ori. La rândul său, Usatîi spune că prețurile oricum vor fi aprobate, mai târziu dacă nu acum și că altă soluție nu există.
În cadrul ședinței de Guvern de astăzi, premierul l-a înfruntat pe ministrul Sănătății, cu o serie de cifre. Astfel, Leancă a încercat să afle de ce aceleași servicii de diagnostic de laborator au ajuns să coste de 22 de ori mai scump decât cele anterioare, noile tarife fiind adoptate chiar de către Guvern, acum câteva săptămâni.
„Poate dumneavoastră aveți un calcul, dar eu am altul. Și vă dau exemplu de doar trei servicii: expertiza sanitară a dosarelor în contextul omologării – până în 2010 a costat 607 lei, în perioada 2011-2014 – 661 de lei, iar începând cu 31 octombrie curent acest serviciu costă 9.792 de lei. O majorare de 15 ori. Nu prea îmi dau seama ce servicii noi au fost incluse, ce fel de consumabile au fost necesare astfel încât să fie justificată această majorare. Expertiza sanitară a dosarelor în contextul reomologării – un alt exemplu - în 2010 costa 216 lei, în 2014 – 330, iar acum s-a scumpit de 22,3 de ori. Eu multe pot înțelege, dar nu astfel de scumpiri”, a spus iritat Leancă.
De altfel, specialiștii în sănătate publică spun că aceste servicii, deși aproape identice după denumire, ar implica o expertiză diferită, de aceea și suma ar fi alta.
Așa sau altfel, ministrul Sănătății, Andrei Usatîi, i-a răspuns premierului că serviciile incluse în noua listă a Hotărârii de Guvern cu privire la aprobarea Listei şi tarifelor serviciilor contra cost din sfera sănătăţii publice prestate persoanelor fizice şi juridice sunt servicii absolut noi care nu erau prestate până acum. Respectiv, nu este corect să discutăm despre majorări. Acestea au fost introduse după ce laboratoarele Centrelor de Sănătate Publică au fost dotate cu utilaje performante.
Totuși, premierul a insistat ca Hotărârea de Guvern să fie abrogată până când se va ajunge la un consens. „Trebuie să stăm cu creionașul în mână să vedem cât putem majora. Ministrul Agriculturii trebuia să se sesizeze și Agenția pentru Protecția Alimentelor, pentru că sunt direct vizate”.
În același timp, specialiștii în sănătate publică spun că agenții economici n-ar trebui să se plângă pe prețurile mari. „Trebuie să înțelegem cu toții că apar în lume substanțe chimice noi, iar pentru a ne putea proteja avem nevoie de tehnologii cât mai bune. Poate părea scump, dar cineva vrea să facă afaceri, iar altcineva este responsabil de sănătatea publică. Trebuie să știm ce calitate avem. Nu e cazul să ne speriem”, este de părere Valeriu Pantea, vicedirector CNSP.
Noua listă a tarifelor serviciilor prestate în sănătate publică a fost aprobată prin Hotărâre de Guvern pe data de 27 octombrie și a fost publicată în Monitorul Oficial.
█ Articole relaționate:
Pericolele alimentației în restaurante. Virusul care poate îmbolnăvi mii de persoane
Înregistrarea medicamentelor în Moldova va costa mai mult. Noile tarife au fost aprobate
Categoria: Știri Interne
Preluarea articolelor de pe www.sanatateinfo.md se realizează în limita maximă de 1.000 de semne. Este obligatoriu să fie citată sursa și autorul informației, iar dacă informația este preluată de către alte platforme informaționale on-line trebuie indicat link-ul direct la sursă. Preluarea integrală a informației poate fi realizată doar în baza unui acord încheiat cu Redacția Sănătate INFO. Toate materialele jurnalistice publicate pe platforma on-line www.sanatateinfo.md sunt protejate de Legea 139 privind drepturile de autor și drepturile conexe. De asemenea, de Codul Deontologic al Jurnalistului din Republica Moldova. Pe lângă actele juridice care ne protejează drepturile, mai există o lege nescrisă – cea a bunului simț.
Publicate în aceeași zi
26 decembrie, 2018, 15:31
Cele mai citite
Olga Cernețchi a preluat conducerea USMF „N.Testemițanu”, du ...
12 noiembrie, 2025, 17:43
Noul ministrul al Sănătății va fi Emil Ceban, rectorul USMF ...
27 octombrie, 2025, 10:19
Adrian Belîi: „USMF aplică IZO, orice mișcare lasă urme în d ...
07 noiembrie, 2025, 18:29
Ministrul Sănătății, Emil Ceban, explică procedura de eliber ...
11 noiembrie, 2025, 16:33
Între promisiune și realitate: Ce a reușit și ce n-a reușit ...
24 octombrie, 2025, 17:26
Cele mai actuale
Vox Populi
Cât timp așteptați o consultație la un medic specialist?
O zi13,25 %
