Sute de consumatori de droguri din Moldova mor din cauza supradozelor. Medicamentul vital pentru viața lor se găsește doar în trusa echipelor de la Salvare
redactor
07 noiembrie, 2014, 18:10
Vizualizări: 1635
Irina, o mămică tânără, de doar 32 de ani, a murit din cauza unei supradoze de droguri. Prietenii ei spun că femeia putea fi salvată, dacă ar fi avut la îndemână preparatul nalaxon, un medicament care blochează parțial sau total acțiunea substanțelor narcotice. Astfel, ea ar fi fost și acum în viață și și-ar fi crescut, în continuare, copilul.
Autor: Sorina David
Irina, o mămică tânără, de doar 32 de ani, a murit din cauza unei supradoze de droguri. Prietenii ei spun că femeia putea fi salvată, dacă ar fi avut la îndemână preparatul nalaxon, un medicament care blochează parțial sau total acțiunea substanțelor narcotice. Astfel, ea ar fi fost și acum în viață și și-ar fi crescut, în continuare, copilul.
Din același motiv a murit și Denis, un tânăr de 24 de ani, care urma să devină tată, în scurt timp. Tânărul nu a mai ajuns să-și vadă bebelușul, pentru că nu a avut la îndemână preparatul salvator.
Vladimir, un alt consumator de droguri din Moldova, a murit chiar de ziua lui, pe 1 ianuarie 2013. Tot din cauza unei supradoze. Acestea sunt doar câteva istorii care demonstrează că în Moldova există problema supradozelor, deși statistica oficială arată că în ultimii ani nu s-a înregistrat niciun caz de acest fel.
Pentru a demonstra contrariul autorităților noastre, prietenii tinerilor decedați din cauza supradozei de narcotice, împreună cu trei grupuri de inițiativă ale consumatorilor de droguri au protestat astăzi în fața Dispensarului Republican de Narcologie. Înarmați cu pancarde pe care au scris numele persoanelor decedate din cauza supradozei, protestatarii nu au scandat, dar au povestit istoria fiecărui consumator de droguri care a decedat din cauza lipsei de nalaxon. În Total 30. Atâtea decese au reușit să documenteze grupurile de inițiativă pe parcursul unei luni.
„Statistica oficială arată că nu am avut niciun caz de supradoză în ultimii ani, pe când participanții la acțiune pe parcursul a 30 zile au reușit să documenteze 30 cazuri de supradoze fatale în Bălți, Tiraspol și Chișinău. Majoritatea acestora ar fi putut fi salvați, dacă li se dădea această șansă. Șansa lor la viață costa exact un dolar pentru ampulă, adică 15 lei”, a declarat pentru Sănătate INFO Ala Iațco, președinte al Uniunii pentru prevenirea HIV și Reducerea Riscurilor (UORN).
Acum, în a Moldova preparatul naloxon nu se găsește nici măcar în farmacii, ci doar la echipele de urgență, care sunt obligate să-l aibă în dotare, și în instituțiile medicale spitalicești. Doar că, explică Iațco, deoarece în Moldova Urgența nu este atât de urgență, mulți dintre cei care au o supradoză de substanțe narcotice mor înainte ca ambulanța să ajungă la ei.
„Cerem inițierea programelor de prevenire a supradozelor în mediul consumatorilor de droguri, prin distribuirea preparatului Naloxon, începând cu anul 2015. În multe state europene această practică este de mulți ani aplicată și într-adevăr se observă rezultate bune. Consumatorii de droguri trebuie să aibă acest preparat la îndemână oricând, pentru că, în cazul unei supradoze, el este vital. Nu e suficient doar ca medicii de la Urgență să-l aibă, pentru că ei de multe ori vin prea târziu”, explică Ala Iațco.
Deși comunitatea consumatorilor de droguri și personalul programelor de reducere a riscurilor alertează că numărul deceselor cauzate de supradozare e în creștere, responsabilii Dispensarului Republican Narcologie susțin că, de fapt, în ultimul an nu s-a înregistrat niciun astfel de caz.
„Cazuri de supradoză sunt, însă decese cauzate de supradoză nu avem înregistrate. Consumatorii de droguri pot spune multe, dar datele arată altceva. Decese nu s-au înregistrat, pentru că în ultimii 20 de ani a scăzut de la 80% la 30% rata persoanelor care utilizează droguri injectabile, cea mai frecventă cauză a supradozelor”, argumentează Mihai Oprea, managerul Dispensarului Republican Narcologic.
De cealaltă parte, comunitatea consumatorilor de droguri consideră: „faptul că se preferă ca aceste cazuri sa nu fie văzute, înregistrate și raportate, nu înseamnă că acest fenomen nu există. În întreaga lume, principala cauză a mortalității consumatorilor de droguri o constituie supradozele”.
Prin potestul de astăzi consumatorii de droguri au reușit să obțină promisiunea că până la sfârșitul anului va fi elaborat mecanismul care stabilește că acest preparat poate fi distribuit printre persoanele care consumă droguri.
„Fondul Global oferă surse financiare pentru procurarea acestui preparat, dar noi trebuie să stabilim cum va funcționa serviciul de distribuire a acestui preparat. Am stabilit că până la sfârșitul acestei luni noi vom elabora conceptul serviciului, iar Dispensarul deja va gestiona cu Ministerul Sănătății și alte instituții elaborarea serviciului”, a precizat pentru Sănătate INFO Ala Iațco.
Potrivit statisticilor, în Republica Moldova sunt peste 30.000 de mii de consumatori de droguri.
█ Articole relaționate:
Categoria: Știri Interne
Preluarea articolelor de pe www.sanatateinfo.md se realizează în limita maximă de 1.000 de semne. Este obligatoriu să fie citată sursa și autorul informației, iar dacă informația este preluată de către alte platforme informaționale on-line trebuie indicat link-ul direct la sursă. Preluarea integrală a informației poate fi realizată doar în baza unui acord încheiat cu Redacția Sănătate INFO. Toate materialele jurnalistice publicate pe platforma on-line www.sanatateinfo.md sunt protejate de Legea 139 privind drepturile de autor și drepturile conexe. De asemenea, de Codul Deontologic al Jurnalistului din Republica Moldova. Pe lângă actele juridice care ne protejează drepturile, mai există o lege nescrisă – cea a bunului simț.
Publicate în aceeași zi
26 decembrie, 2018, 15:31
Cele mai citite
Olga Cernețchi a preluat conducerea USMF „N.Testemițanu”, du ...
12 noiembrie, 2025, 17:43
Noul ministrul al Sănătății va fi Emil Ceban, rectorul USMF ...
27 octombrie, 2025, 10:19
Adrian Belîi: „USMF aplică IZO, orice mișcare lasă urme în d ...
07 noiembrie, 2025, 18:29
Ministrul Sănătății, Emil Ceban, explică procedura de eliber ...
11 noiembrie, 2025, 16:33
Între promisiune și realitate: Ce a reușit și ce n-a reușit ...
24 octombrie, 2025, 17:26
Cele mai actuale
Vox Populi
Cât timp așteptați o consultație la un medic specialist?
O zi13,25 %
