Moldovenii nu mai cred în doctori. „Pacienții pur și simplu dispar din spital”
redactor
22 octombrie, 2014, 17:41
Vizualizări: 2026
Pentru mulți însă halatul alb a devenit o banalitate. Nu mai credem, refuzăm să ascultăm și ne irită sfaturile sau verdictele date de ei. Medicii moldoveni spun că peste 80 la sută dintre pacienții lor sunt așa – refuză să-i asculte, să ia tratamentul indicat și să le urmeze sfaturile. În consecință, se întorc pe patul de spital mai bolnavi decât au fost sau, mai rău, decedează.
Autor: Irina Papuc
Medicul este acela la care ajungem de fiecare dată când ne doare ceva. La el căutăm răspunsuri la întrebările noastre și-i pășim pragul cu certitudinea că el poate și trebuie să facă ceva neapărat pentru a ne ajuta să ne însănătoșim. Pentru mulți însă halatul alb a devenit o banalitate. Nu mai credem, refuzăm să ascultăm și ne irită sfaturile sau verdictele date de ei. Medicii moldoveni spun că peste 80 la sută dintre pacienții lor sunt așa – refuză să-i asculte, să ia tratamentul indicat și să le urmeze sfaturile. În consecință, se întorc pe patul de spital mai bolnavi decât au fost sau, mai rău, decedează, fără ca omul în halat alb să mai poată face ceva. Aceasta situație, spun ei, îi demotivează și descurajează.
Ion Bucuci este medic neurolog la Institutul de Neurologie și Neurochirurgie. Spune că 80 la sută dintre pacienții săi pur și simplu refuză să-i asculte indicațiile. Mai mult, munca acestuia devine insuportabilă atunci când trebuie, efectiv, să-și caute pacienții, pentru că aceștia dispar de pe patul de spital fie la o zi de naștere, la piață sau în vizită la rude.
„Nu sunt rare cazurile când pacienții pur și simplu dispar din spital, fie la o zi de naștere, să-și vadă rudele, sau încearcă să profite de faptul că sunt în Chișinău și merg să-și cumpere toate cele necesare de la piață”, spune doctorul. În afara de faptul că pacienții întrerup procedurile medicale care se efectuează la ore stricte, lucrătorii medicali se tem că starea acestora se poate agrava oricând.
Din spital - la piață sau la zi de naștere
„Pacienții noștri sunt toți cu probleme neurologice, dar și alte boli concomitente, cronice. Riscurile ca starea lor să se înrăutățească este foarte mare. Pastilele prescrise de medic pot avea efecte grave, combinate cu alcoolul de exemplu”.
Doctorul spune că este revoltat de atitudinea indiferentă a unor bolnavi. „Când le spun să lase fumatul, îmi râd în față, refuză să primească perfuziile de la asistentele medicale și insistă să le facă ei singuri, nu iau medicamentele prescrise. Unii spun că alți doctori sau asistente medicale le-au spus că nu este bine să le bea, că strică ficatul. Vorbim însă de pacienți nu boli cronice, care au nevoie de medicație în fiecare zi”, mai spune Bucuci.
Ca să se asigure că pacienții săi au primit toate indicațiile necesare, neurologul spune că deja de ceva timp printează foile pe care sunt dactilografiate toate sfaturile de sănătate și regimul de medicație. Astfel, explică el, se asigură că pacientul nu va spune ulterior că n-a înțeles scrisul sau că a uitat ce i-a fost spus. Nu ajută însă.
„O copie i-o înmânez pacientului, iar una este întotdeauna la mine. Și totuși nu-i putem motiva. Cred că doar 20 la sută dintre pacienții mei sunt ascultători, iar acest lucru înseamnă în primul rând responsabilitate pentru propria sănătate. Și le spun direct – cu așa regim de viață nu vă așteaptă nimic altceva decât un atac cerebral vascular. Nu mă ascultă, iar peste câteva luni vin cu accident vascular cerebral”.
Medicul recunoaște că pacienții sunt uneori neglijenți din cauza faptului că doctorii au ipoteze diferite în cazul unei singure probleme de sănătate, dar totuși crede că oamenii au nevoie de campanii de informare.
Nu doar neurologii au această dilemă. La Cardiologie, acolo unde ajung anual zeci de mii de moldoveni, e aceeași situație – bolnavii aleg singuri când să-l creadă pe doctor și fac până la urmă așa cum le trece prin cap. „99 la sută dintre pacienții noștri au boli cronice, iar acest lucru înseamnă că au nevoie de tratament pe tot parcursul vieții. Cred că jumătate dintre pacienți nu respectă tratamentul medicamentos și nici sfaturile despre necesitatea unui mod sănătos de viață”, spune Alexandru Cărăuș, medic cardiolog la Institutul de Cardiologie. Consecințele sunt grave. „Îi revedem pe aceeași pacienți peste câteva luni în stare mult mai gravă, alții din păcate decedează, fără să mai putem face ceva”.
Am un șiretlic - le spun pacienților mei să meargă la biserică
Nici medicilor de familie nu le este simplu. Deși de-acolo ar trebui să înceapă educația pentru un mod sănătos de viață, medicii spun că le vine greu și lor. „Mai fac tot felul de șiretlicuri ca să le intru în voie. Chiar azi am avut o pacientă cu schizofrenie. A vrut investigație roentghen. Pentru că e conflictuală și nu ascultă am acceptat, deși știu că nu are nevoie, după care am putut trece la problemele de sănătate pe care le are. Mai am un șiretlic - le spun pacienților mei să meargă la biserică. Când preotul le spune că nu e bine să consumi alcool în exces și să fumezi, ei ascultă. Când zice doctorul – nicio reacție”, spune Ana Pavlovschi, medic de familie la Anenii-Noi.
„Când este vorba despre alcool, îi înțeleg pe oameni foarte bine. Alcoolismul este o boală și ea trebuie tratată, de aceea nici nu mai ascult promisiunile lor că se vor lăsa. Nici tratamentul medicamentos nu-l respectă întotdeauna. Pastilele sunt scumpe, iar oamenii - săraci. Până acum le prescriam pastile mai ieftine, chiar dacă erau mai puțin eficiente. De acestea acum însă nu prea sunt, așa că oamenii nu le cumpără pe cele scumpe”, mai adaugă Pavlovschi.
Se pare că cel puțin într-o singură privință medicii de la sate sunt mai avantajați decât cei din orașe și asta pentru că doctorul încă a rămas acel specialist a cărui sfaturi oamenii refuză să le conteste.
„Problema noastră este că oamenii refuză spitalizarea. Își doresc să fie acasă, pentru că au gospodării, pământ de muncit. Încetul cu încetul o rezolvăm și pe asta. Pacientul trebuie să simtă că doctorul îi este prieten și numai atunci comunicarea le va reuși”, crede Stela Cumpătă, medic pediatru, în raionul Ocnița. Doctorul spune că în sat oamenii se cunosc foarte bine, iar acest lucru asigură o legătură puternică dintre medic și pacient. Ar mai fi însă o problemă.
„La orașe medicii au foarte multe surse de informare, inclusiv internetul. Nu toate informațiile însă sunt corecte, iar uneori medicii cedează la contraargumente și nu mai sunt fermi pe poziții. Acest lucru n-ar trebui să se întâmple”, spune specialistul.
Presa, de vină și necooperantă
Fie că medicii sunt de vină, fie că oamenii nu au timp pentru sănătatea lor, cert este că moldovenii mor anual cu zecile de mii, mai ales din cauza maladiilor cardiovasculare, care pot fi prevenite simplu, adoptând un mod de viață sănătos. Statisticile vorbesc despre existența a cel puțin 500 de mii de oameni cu maladii cardiovasculare. Și chiar dacă este o problemă de sănătate gravă, iar statisticile sunt de trei ori mai mari decât în statele europene, pentru prevenire se acordă extrem de puțini bani. Programul național de prevenire și control al bolilor cardiovasculare pentru anii 2014 – 2020 prevede alocarea a 52 de milioane de lei pentru screening și numai 500 de mii de lei pentru elaborarea materialelor informative. Și asta e tot.
Între timp, responsabilii de sănătatea publică recunosc că întâmpină probleme la capitolul informarea publicului, numai că vina o dau pe presă, care nu ar fi cooperantă și interesată doar de scandaluri. În raportul de activitate pe anul 2013 instituția a trecut în revistă activitățile de informare realizate – peste 1.400 de emisiuni televizate și 700 de emisiuni radio, peste 1.700 de serate și peste 14 mii de buletine sanitare. La aceasta se adaugă evenimentele organizate de zilele mondiale și cam atât.
Studiile efectuate în Moldova arată că pentru promovarea modului sănătos de viață se cheltuiesc sub 6 la sută din banii publici alocați pentru sănătate și numai 8 la sută din cheltuielile totale pentru sănătate.
█ Articole relaționate:
Când e cazul să ceri opinia altui doctor despre starea ta de sănătate
Categoria: Știri Interne
Preluarea articolelor de pe www.sanatateinfo.md se realizează în limita maximă de 1.000 de semne. Este obligatoriu să fie citată sursa și autorul informației, iar dacă informația este preluată de către alte platforme informaționale on-line trebuie indicat link-ul direct la sursă. Preluarea integrală a informației poate fi realizată doar în baza unui acord încheiat cu Redacția Sănătate INFO. Toate materialele jurnalistice publicate pe platforma on-line www.sanatateinfo.md sunt protejate de Legea 139 privind drepturile de autor și drepturile conexe. De asemenea, de Codul Deontologic al Jurnalistului din Republica Moldova. Pe lângă actele juridice care ne protejează drepturile, mai există o lege nescrisă – cea a bunului simț.
Publicate în aceeași zi
26 decembrie, 2018, 15:31
Cele mai citite
Olga Cernețchi a preluat conducerea USMF „N.Testemițanu”, du ...
12 noiembrie, 2025, 17:43
Noul ministrul al Sănătății va fi Emil Ceban, rectorul USMF ...
27 octombrie, 2025, 10:19
Adrian Belîi: „USMF aplică IZO, orice mișcare lasă urme în d ...
07 noiembrie, 2025, 18:29
Ministrul Sănătății, Emil Ceban, explică procedura de eliber ...
11 noiembrie, 2025, 16:33
Între promisiune și realitate: Ce a reușit și ce n-a reușit ...
24 octombrie, 2025, 17:26
Cele mai actuale
Vox Populi
Cât timp așteptați o consultație la un medic specialist?
O zi13,25 %
