Sănătate Info

 

  • ACASĂ
  • ȘTIRI INTERNE
  • ȘTIRI EXTERNE
  • INTERVIURI
  • OPINII / EDITORIALE
  • COMUNICATE
  • JURNALUL MEDICULUI
  • CAMPANII
  • BANII TĂI ÎN SĂNĂTATE
  • DESPRE NOI
    • Autentificare
    • Russian
    • Romanian
Post
Sursa Foto: Sănătate INFO

Ala Nemerenco: „Este vina noastră, a tuturor. Dezinformarea foarte frecventă a dus la aceste rezultate pe care le avem privind vaccinarea”

Este vina noastră, a tuturor, faptul că procesul de vaccinare decurge foarte lent, iar oamenii sunt reticenți, spune ministra Sănătății Ala Nemerenco. De asemenea, dezinformarea populației a dus la rezultate descurajatoare, privind rata de vaccinare, care este în acest moment de doar 26%.

Autor: Silvia Rotaru

12 noiembrie, 2021, 17:27

Pe fonul creșterii numărului de cazuri de Covid-19, dar și a deceselor din ultima perioadă, scade rata de vaccinare împotriva Covid-19, lucru recunoscut și de autoritățile din Sănătate, care spun că fac eforturi colosale ca să convingă cât mai multă populație să se imunizeze, pentru a reveni la o viață normală.

„Campania de vaccinare este reflectarea poziției societății față de vaccin. Ne mișcăm, într-adevăr, destul de greu ca să convingem populația că, aceasta este o protecție a oamenilor. Pentru că este important nu doar să supraviețuim, dar să ieșim cu bine din această pandemie și să începem o viață normală, să revenim la o viață normală, eu cred că este vina noastră, a tuturor. Ceea ce s-a transmis în societate, informația falsă și dezinformarea foarte frecventă a dus la aceste rezultate pe care le avem, astfel încât noi trebuie să depunem un efort de 3-4 ori mai mare decât l-au depus alte țări, ca să vaccineze un anumit număr de populație. Este destul de epuizant, inclusiv pentru instituțiile medicale, deoarece se lucrează peste program, încercăm să acoperim și zilele de sâmbătă și duminică, să implicăm cât mai mult personal medical, să găsim vaccin”, a explicat Nemerenco, întrebată de ce nu merge campania de vaccinare din țară, pe fonul creșterii numărul de cazuri de Covid-19 și a deceselor.

Ministra și-ar dori ca în campanie să se implice și politicienii, oamenii de cultură și persoane cu influență, pentru a porni carul din loc.

„De fapt, am avut în săptămâna imunizării o creștere, dar a fost o creștere nesemnificativă. Aceasta este rezultatul cum noi ca societate ne raportăm, în general, la vaccinare. Pe acest subiect trebuie să comunicăm mai mult, să colaborăm absolut cu toți, să avem activități mai deschise, începând de la politicieni, oameni de cultură, persoane influente”.

Referitor la vaccinarea copiilor, dar și doza booster, ministra spune că era nevoie de clarificarea unor aspecte tehnice. Astfel ca procesul să se desfășoare conform tuturor rigorilor.

„Pentru noi era important ca specialiștii să ne spună cu care vaccin ar trebui să se vaccineze copiii și pentru adulți care vaccin poate fi combinat cu care vaccin, asta ne lipsea din punct de vedere tehnic”, a explicat Nemerenco, care spune că procesul imunizării copiilor, cât și doza booster urmează să se desfășoare în săptămânile următoare.

Vom preciza că, la începutul campaniei de vaccinare, experții în imunizare preconizau ca în luna octombrie să atingem rata de imunizare de 70%, lucru care nu s-a întâmplat. Până astăzi, 895.607 persoane s-au vaccinat cu ambele doze de vaccin.

 

Tag: Covid-19, campanie de imunizare, ala nemerenco, rezultate, vaccinarea copiilor, doza booster

Categoria: Știri Interne

Vizualizări: 1801

Preluarea articolelor de pe www.sanatateinfo.md se realizează în limita maximă de 1.000 de semne. Este obligatoriu să fie citată sursa și autorul informației, iar dacă informația este preluată de către alte platforme informaționale on-line trebuie indicat link-ul direct la sursă. Preluarea integrală a informației poate fi realizată doar în baza unui acord încheiat cu Redacția Sănătate INFO. Toate materialele jurnalistice publicate pe platforma on-line www.sanatateinfo.md sunt protejate de Legea 139 privind drepturile de autor și drepturile conexe. De asemenea, de Codul Deontologic al Jurnalistului din Republica Moldova. Pe lângă actele juridice care ne protejează drepturile, mai există o lege nescrisă – cea a bunului simț.

Știri relaționate

Știri Interne

Principala instituție medicală din țară, care se ocupă de combaterea tuberculozei, are nevoie de dir ..

16 august, 2022, 12:39

Știri Interne

REPORTAJ//Lucrătoarele sexului în Moldova// Malaia. „Mă prostituez de la 16 ani. Am fost violată la ..

16 august, 2022, 11:01

Știri Interne

Instituțiile medicale din Moldova strâng cureaua din cauza crizei energetice și secetei. „Bugetul es ..

16 august, 2022, 09:57

Publicate în aceeași zi

Știri Interne

Un director de spital a decedat, răpus de cancer

16 august, 2017, 19:11

Știri Interne

Un copil nevaccinat poate infecta de rujeolă alți 18. În Moldova sunt deja peste 60 de cazuri confir ..

16 august, 2018, 20:31

Opinii

„Este foarte important ca serviciile de prevenire pentru grupurile de risc de infectare HIV să rămân ..

16 august, 2017, 13:07

Știri Interne

Moldova va semna un acord care va reglementa procesul de migrare a cadrelor medicale, pentru a evita ..

16 august, 2013, 19:12

Știri Interne

Pacienții cu o maladie rară din Moldova au rămas fără un medicament vital. Firma importatoare, singu ..

16 august, 2018, 16:14

Opinii

Șeful Cabinetului ministrului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale explică de ce instituția și-a ..

16 august, 2019, 14:39

SanoTeca

Cele mai frecvente probleme care apar în timpul alăptării

01 august, 2022, 15:59

Inflamația cronică. Simptome și remedii de diminuare a durerii

25 iulie, 2022, 17:19

Pierderea libidoului: când bărbații nu vor sex

18 iulie, 2022, 17:47

Masculinitatea toxică = cu bărbat adevărat sau înseamnă dominație, devalorizarea femeii, homofobie și violență?

04 iulie, 2022, 19:54

VIDEO: Ce trebuie să știe adolescenții despre pornografie

27 iunie, 2022, 10:05

Cum să recunoști semnele de suferință la copii

24 iunie, 2022, 15:24

Tricomonaza, afecțiune parazitară care se transmite pe cale sexuală de la partenerul infectat. Afectează ea doar femeile?

23 iunie, 2022, 14:51

VIDEO: Cum se manifestă violența față de partenerul intim

14 iunie, 2022, 16:36

Ce să faci cu pigmentarea. Remedii la îndemâna oricui

09 iunie, 2022, 17:48

Varicela la adulți, cât de periculoasă poate fi

06 iunie, 2022, 11:28

Advertoriale

Disciplină, responsabilitate și muncă în echipă. Cum fotbalul ajută la dezvoltarea armonioasă a copi ..

22 martie, 2022, 16:29

Balkan Pharmaceuticals revoluționează piața suplimentelor alimentare prin noul său proiect „Balkan P ..

01 martie, 2022, 10:30

Acum, testarea pentru Covid-19 e mai accesibilă (P)

26 ianuarie, 2022, 09:31

Vezi toate

Căutare

Publicitate


Cele mai citite

Medic neurolog-pediatru: Cum se atrofiază creierul unui copil care petrece prea mult timp la calcula ..

21 noiembrie, 2016, 15:39

O mamă, biochimist de profesie, şi-a salvat fiica de autism, după o metodă proprie

28 martie, 2014, 10:48

Scrisoarea unui medic din Moldova: „Mă urăsc pe mine și acest sistem care ne-a creat. Suntem fricoși ..

12 martie, 2018, 09:53

Cruzimea prin care trec părinții din Moldova care-și pierd copiii. „Ușa la morgă era deschisă, am in ..

07 decembrie, 2016, 18:34

O tânără de 25 de ani, cu copilul mort în burtă, a fost trimisă de medici cu microbuzul la Chișinău. ..

08 februarie, 2017, 13:15

Ai o știre?


redactia@e-sanatate.md
+373 022 212 006
+373 022 212 006
Formular de contact



Ai intrebari? Simte-te liber să ne contactezi.

Editoriale

Vaccinul care nu produce ură

25 septembrie, 2021, 10:20

Aplauze! 2020, declarat Anul Lucrătorului Medical. Sau...miroase a electorală?

26 mai, 2020, 08:13

Vă mai amintiți de Milionul de EURO pus la păstrare de șefii Ambulanțelor? Ce-ați făcut cu el, măscu ..

16 aprilie, 2020, 08:41

Opinii

Vasile Cantarji, sociolog CBS-AXA, despre statisticile eronate care afectează și domeniul sănătății: ..

24 mai, 2022, 17:40

„Credeți că agresorii fetei care s-a sinucis pot fi educați fără sancțiune penală? La 16 ani ei nu ș ..

14 aprilie, 2022, 16:12

Ion Băhnărel, doctor habilitat în radiologie, explică cum și cu cât timp înainte se administrează io ..

04 martie, 2022, 18:46

Sanoclub

Ce am aflat eu despre vaccinul ROR sau rotavirus

20 februarie, 2018, 12:38

Raiul pedofililor în grupurile de mămici. De ce mamele din Moldova postează pe Facebook poze stânjen ..

01 iunie, 2017, 14:51

De ce organizăm evenimente ridicole în sănătate? Ziua Mondială de luptă cu fumatul, marcată cu recit ..

30 mai, 2017, 19:01

Apa, la 50

07 aprilie, 2017, 00:22

„Proștii” ăștia de moldoveni…

27 ianuarie, 2017, 18:52

Vox Populi

În opinia Dvs, cum au gestionat autoritățile din Republica Moldova pandemia Covid-19 în anul 2021?
Foarte bine50,00 %
Bine30,00 %
Rău10,00 %
Foarte rău0,00 %
Îmi este dificil să mă pronunț10,00 %

Votează

În opinia Dvs, cum au gestionat autoritățile din Republica Moldova pandemia Covid-19 în anul 2021?

Campanii

Peste o mie de doctori au fost nominalizați în Campania „Mulțumesc, Doctore” din acest an. Printre a ..

16 iulie, 2019, 14:37

Campania „Mulțumesc, Doctore!” și-a desemnat câștigătorii. „Te simți un specialist împlinit, când eș ..

21 iunie, 2019, 15:53

Campanie Moldova ECO - Secretul unei vieți sănătoase se află în bucătăria bunicii. Ce este pâinea pr ..

09 iulie, 2018, 11:48

Campanie: Moldova ECO - Migdalele produse în Moldova, bune pentru memorie și boli de inimă

04 iulie, 2018, 12:06

Campania „Mulțumesc, Doctore!” și-a desemnat câștigătorii. „Cuvintele frumoase ne ridică autoritatea ..

29 iunie, 2018, 12:31

Despre Noi
Vă aflați pe site-ul de știri SănătateINFO.MD, care este destinat atât pentru comunitatea medicală, cât și pentru pacienți și autorități responsabile în sănătate. Sănătate INFO este parte a Platformei E-Sănătate.MD, platformă lansată în mai 2013. Este un produs conceput și menținut până în prezent de Centrul pentru Politici și Analize în Sănătate (Centrul PAS). Fiindcă suntem parte a unei organizații non-guvernamentale, ne identificăm ca parte a Jurnalismului specializat (Stakeholder-driven media), fiind fundamental diferiți de organizațiile media mainstream, de masă.
Contacte
Chișinău, str. Vasile Alecsandri 99/1
redactia@e-sanatate.md
+373 022 234 222
+373 022 226 387
Email Newsletter
Urmărește-ne pe:

Urmăriți-ne pe rețelele sociale și rămâneți la curent cu cele mai recente știri.

Caută

Email Newsletter

Abonează-te pentru a primi ultimele știri
© 2022 E-Sănătate.MD | Politica editorială